Vykrádání návěsů – problém, který je třeba řešit

, 23 ledna 2019, 14:59

Mezinárodní unie silniční dopravy vypočítala, že ztráty z krádeží nákladů dosahují více než 6 miliard EUR ročně. Denně je v celé EU vykradeno v průměru 50 návěsů. Co však s tím?

Ilustrační obrázek dálnice

Tyto závěry přináší téměř rok trvající průzkum, jehož cílem je vytvořit společné bezpečnostní normy a pravidla pro všechna parkoviště určená pro nákladní automobily v Evropské unii. Na studii se podílela také Evropská komise, která si kromě zajištění bezpečnosti stanovila za cíl vytvořit vhodnou infrastrukturu – rozvinout síť hlídaných parkovišť spolu s odpovídajícím zázemím pro řidiče. Na to je plánováno vyčlenit 178 milionů EUR.

Avšak pokud jde o hlídaná parkoviště, statistiky ukazují, že každé třetí vozidlo je vykradeno právě na takovém místě. I přes dodržování příslušných pravidel a certifikaci zařízení se krádeže nákladu objevují také v těchto speciálních parkovacích zónách.

Vina za nárůst ztrát z krádeží šla doposud na vrub uprchlíků, avšak nejzávažnějším problémem jsou nyní organizované zločinecké skupiny. Ty jsou obvykle velmi dobře připraveny a informovány o tom, co řidič nákladního automobilu veze za náklad. Proto se zloději dopředu vybaví vhodným nářadím, aby se dostali dovnitř.

Zrovna v těchto dnech Krajský soud v Plzni projednává případ čtyř cizinců, kteří na českých parkovištích v letech 2015 a 2016 vykrádali kamiony. Během této doby nakradli zboží za více než 57 milionů korun. Obžalovaným hrozí za tyto krádeže až 10 let vězení.

Jak zabezpečit náklad?

Pro velké dopravní společnosti, stejně jako pro vlastníky jednotlivých vozidel, jsou k dispozici různé zabezpečovací prvky, které nabízejí mnohé specializované firmy. Nicméně, jak vyplývá z pozorování, pouze nemnoho firem se rozhodne pro dovybavení svých nákladních automobilů dalšími doplňky. Dopravní společnosti často bagatelizují problém zajištění nákladu až do první krádeže.

Pro řidiče nákladních automobilů jsou k dispozici různé internetové aplikace, díky nimž si mohou prohlédnout základní informace o parkovištích po trase. Obsazenost, infrastruktura pro řidiče, dostupné zabezpečení – to jsou nejužitečnější zprávy. Ukazuje se však, že většina parkovišť není schopna zajistit bezpečnost řidičů a jejich nákladu, přičemž zlepšení tohoto stavu může trvat několik let. Proto stojí za zvážení dovybavení vozového parku potřebným zabezpečením, které neuškodí, ale může pomoci zajistit převážený náklad.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!