S novým motorem Scania představuje další alternativní pohon pro novou generaci nákladních automobilů s Euro 6. Použití ED95 znamená snížení emisí CO2 až o 90 % a současně přináší ovladatelnost a výkon, který zákazníci společnosti Scania očekávají od svých pohonných jednotek.
“Naším cílem je vždy nabízet alternativní řešení pro všechny naše zákazníky,” říká Henrik Eng, produktový ředitel, Scania Trucks. “S tímto motorem přidáváme ještě další eso k ostatním našim trumfům v nabídce udržitelných řešení. Naše řada obnovitelných řešení pro novou generaci vozidel je širší než kdykoliv předtím.“
Oceňovaný 13 litrový řadový šestiválec Scania posloužil jako základ pro nový výkonný motor ED95. Pohonné jednotky společnosti Scania na bioethanol používají kompresní vznícení (jako u konvenčních dieselů), což omezuje potřebu velkých úprav. Díky svým vlastnostem je vhodný jak pro dálkovou přepravu, tak stavební nebo městská vozidla.
“Motor na bioethanol je ideální pro řadu různých aplikací a bude dělat skvělou práci jak u stavebních sklápěčů, tak u tahačů pro dálkovou dopravu,” říká Eng. “Na trzích, kde je ED95 k dispozici, to bude velmi zajímavá alternativa, a to bez ohledu na to, zda myslíte také na udržitelnost, nižší provozní náklady – nebo obojí.”
Významnější změny v motoru (DC13157) se týkají vstřikovacího systému paliva a upravených válců pro zvýšení komprese. Systém spalování je pak založen na stejné filozofii SCR, kterou Scania používá téměř pro všechny své motory Euro 6.
“Využitím vstřikování Scania XPI dosáhli naši inženýři skvělých úspěchů nejen z pohledu výkonů, ale i pokud jde o interval údržby,” říká Eng.
Nový motor ED95 potřebuje interval výměny oleje (za normálních podmínek) každých 45.000 km a vstřikovače potřebují údržbu po 90.000 km. Tato čísla, jsou pro tento typ motoru a požadavky plně dostačující.
Bioethanol je snadno skladovatelný, je poměrně snadné a levné ho vyrábět a nedochází k jeho postupnému rozkladu. Nejdůležitější však samozřejmě je, že zajistí významné snížení emisí CO2 za rozumnou cenu. Bioethanol v nejrůznějších formách je bezesporu nejdostupnějším obnovitelným palivem, a to jak z kvantitativního, tak i geografického pohledu.
Komentáře