Výroba motorových vozidel v lednu 2020 meziročně vzrostla

, 19 února 2020, 15:08

Výroba motorových vozidel v Česku v lednu meziročně vzrostla o 2,6 % na celkových 118.872 ks. Nárůst produkce zaznamenali jak výrobci osobních automobilů (+ 2,8 %), tak autobusů (+ 7,4 %). Důvodem meziročního růstu je mix úspěšných modelů vyráběných v tuzemských automobilkách a nízký srovnávací základ v roce 2019.

Výroba motorových vozidel v lednu 2020

Podle Zdeňka Petzla, výkonného ředitele Sdružení automobilového průmyslu ukazuje výsledek produkce tuzemských automobilek i v roce 2020 především stabilitu.

„Přes pokles registrací nových osobních vozidel na evropském trhu o 7,5 % je navýšení produkce českých automobilek pozitivní zprávou ukazující na kvalitu a popularitu vyráběných modelů u zákazníků, a to i přesto, že meziroční růst výroby je ovlivněn především horším vstupem automobilek do roku 2019. I když je v tuto chvíli těžké predikovat další vývoj v letošním roce, stagnující ekonomika, problémy v Číně i nejistota způsobená odchodem Velké Británie z EU mohou způsobit další ochlazování trhu. Na druhou stranu ale uvedení nových verzí doposud velmi populárních modelů od ŠKODA Auto či Hyundai, nebo investiční plány v TPCA, jsou pro český autoprůmysl příslibem do dalších let,“ uvedl Petzl.

Osobní automobily

V lednu letošního roku bylo vyrobeno celkem 118.475 automobilů, což znamená nárůst o 3.190 vozidel (+ 2,8 %).

Autobusy

Produkci autobusů se i nadále daří. Společnosti Iveco ČR a SOR Libchavy realizovaly společně se společností KH Motor CENTRUM Opava výrobu 376 autobusů, což je o 26 více než vloni (+ 7,4 %).

Firma Iveco ČR meziročně posílila ve výrobě na 356 ks autobusů, SOR Libchavy vyrobila v lednu letošního roku 18 autobusů, tedy o čtyři více než v loňském roce (+ 28,6 %).

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!