Výroba motorových vozidel dohání loňské tempo

18 prosince 2019, 10:49

Sdružení automobilového průmyslu přináší tradiční přehled o výrobě a odbytu vozidel za období od 1. ledna do 30. listopadu 2019.

AUTOSAP přehled

Mírný pokles celkové výroby motorových vozidel v období od ledna do konce listopadu potvrdil dosavadní trend letošního roku. Díky relativně nízkému poklesu výroby osobních vozidel (- 0,6 %), slušnému růstu výroby autobusů (+ 7,0 %) a přes propad produkce motocyklů (- 20,8 %), je celková výkonnost českého automobilového průmyslu na úrovni loňské rekordní produkce.

Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu komentuje dosavadní vývoj: „Výkonnost automobilového průmyslu je navzdory sílícím hlasům o přicházející krizi stále ve velmi dobré kondici. Výroba v Česku kopíruje vývoj v EU, kde se registrace nových osobních vozidel dostaly díky pozitivnímu vývoji v posledních třech měsících téměř zpět na loňské hodnoty (- 0,3 %). Automobilkám se tak podařilo dohnat pomalejší tempo ze začátku roku a podle odhadů zakončí letošní rok zhruba na stejné úrovni jako v loňském rekordním roce.“

Autobusy

Mezi lednem a listopadem bylo v Česku vyrobeno celkem 4.773 autobusů, tedy o 313 kusů více než ve stejném období loňského roku (+ 7,0 %). Export vzrostl o 4,2 % na celkový počet 4.425 kusů, tuzemský odbyt pak vzrostl o 16,3 % na 763 autobusů. Lídrem trhu je nadále vysokomýtský výrobce IVECO CR, který vyrobil 4.233 autobusů (+ 8,5 %). To představuje 88,7 % tuzemské výroby.

Výrobce SOR Libchavy vyrobil celkem 509 autobusů (- 3,1 %), v Česku prodal 383 vozů (+ 3,5 %) a exportoval celkově 126 autobusů (- 18,7 %).

Společnost KHMC Opava, která se orientuje na výrobu malých autobusů přestavbou z dodávkových vozidel, vyrobila od ledna do listopadu 31 autobusů (- 3,1 %).

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!