Čtvrté světlo na semaforu. Jak a proč bude fungovat?

13 února 2024, 13:34

Červená, oranžová a zelená – tyto barvy na semaforech používáme již více než 100 let. Nyní vědci navrhují zavést další barvu a tvrdí, že vůbec nezpůsobí chaos, ale naopak: zlepší plynulost jízdy. Podíváme se na to, kdo potřebuje čtvrtou barvu na semaforu a k jakému účelu.

Zdá se, že dosud používané barvy semaforů většině řidičů stačí a některým dokonce vůbec nevadí, alespoň dokud nedojde ke kolizi. Každého však obtěžují zácpy, které se tvoří před rušnými křižovatkami v centrech velkých měst. Nápravou může být dodatečná světelná signalizace.

Bílá na semaforu – o co jde?

Čtvrtá barva je prozatím bílá, ale na barvě nezáleží, jde jen o to, aby byla kontrastní a čitelná. To je názor výzkumníků ze Severokarolínské státní univerzity, kteří provádějí počítačové simulace a hledají způsob, jak zlepšit plynulost dopravy v rámci křižovatek. Na tom by nebylo nic zvláštního, nebýt toho, že do svého výzkumu zahrnují i autonomní vozidla se schopností komunikovat mezi sebou a se silniční infrastrukturou.

Tento inovativní projekt dal vzniknout myšlence zavedení další barvy na semaforu, který by řídil provoz na křižovatce v případě, že se na ní nachází dostatečný počet autonomních vozidel. Výzvou totiž není ani tak organizovat dopravu výhradně pro taková vozidla, ale bezpečně je řídit mezi auty řízenými lidmi.

Proč zavádět další barvu na semaforu?

Za normálních okolností by na křižovatkách fungovaly tři známé barvy. Čtvrtá by se aktivovala, když by systém zjistil, že se blíží více autonomních vozidel. Díky jejich komunikačním schopnostem by systém ještě před vjezdem do křižovatky věděl, jakým směrem se každé z nich pohybuje.

Aktivní čtvrté světlo by nahradilo tři dosud známá světla. Pro člověka, který by řídil svůj vůz, by to jednoduše znamenalo: “sledovat vozidlo před sebou”, tj. rozjíždět se, zrychlovat a brzdit jako on, aniž by se musel obávat, že se za chvíli rozsvítí červená. Tímto způsobem by se tvořily řady všech automobilů (běžných i autonomních), jejichž průjezd křižovatkou by usnadňoval systém řídící provoz čtvrtého světla.

Výhody čtvrtého světla na křižovatkách

Podle studie TomTom Traffic Index 2022 lze v Londýně nebo Chicagu strávit v dopravních zácpách až 150 hodin ročně.

Jak upozorňují výzkumníci, jedním z důvodů neplynulosti dopravy na křižovatkách je doba, kterou trvá, než se zelená na semaforu vystřídá mezi jednotlivými směry. Simulace provedené na Severokarolínské státní univerzitě ukázaly, že čtvrté světlo, které by po aktivaci nahradilo ostatní, by zlepšilo plynulost dopravy o 3 % již při autonomním řízení pouze jednoho z deseti vozidel na křižovatce. Při 30 procentech takových vozidel by se zpoždění snížilo téměř o 11 procent.

Kdy se dočkáme čtyř světel na křižovatkách?

Koncept čtvrtého světla, jeho fungování a výhody jsou zatím jen pokročilé matematické výpočty.

Systém se testuje ve virtuálním prostředí, které se liší od reálných jízdních podmínek, v nichž koneckonců není nouze o nečekané situace, jako je například vjezd do křižovatky na červenou. Vývojáři ze Severní Karolíny navrhují, že první testy systému v reálných podmínkách by mohly probíhat v uzavřených oblastech s řízeným provozem (např. na vykládacích terminálech). Nezapomínejme však, že jde o využití schopností autonomních vozidel, která se zatím stále ještě podílí na kolizích v silničním provozu. Proto bychom namísto hledání dalšího světla na semaforech raději doporučovali zaměřit se v blízké budoucnosti na využívání tradičních barev.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!