4 důvody, proč si pamatovat Dakar 2022

19 ledna 2022, 12:27

Kouzlo Rally Dakar spočívá mimo jiné v tom, že den po dojezdu začíná příprava další ročník. Shrnutí toho, proč v případě týmu Buggyra ZM Racing neupadne poslední Dakar hned tak v zapomnění, je proto na místě.

Dakar 2022

V kategorii kamiónů se původní týmová strategie zhroutila ještě před startem v podobě zranění a nakažení Téo Calveta.

„Celý rok se nám dařilo držet pod pokličkou, že s námi Téo v SAE a Saúdské Arábii testuje. Proto byli všichni tak překvapeni, když na Hail Rally International vyhrál první etapu a dojel celkově třetí. Téo měl plnit roli rychlé asistence, Ignacio by závodil s vědomím, že má krytá záda. Pak se to nějak seběhlo a Téo přes dodržování veškerých opatření, dostal covid.“

Na dalším Dakaru by ovšem mladičký Francouz, který úspěšně střídá okruhy s pouští, neměl chybět. „Co nevyšlo letos, může vyjít za rok…“

Přestože někteří mechanici plus David Vršecký strávili mimo domov několik měsíců, tým fungoval snad až za hranicí možného.

„Mým cílem bylo postavit tým, v kterém lidi nebudou jenom chodit do práce. Na Dakaru se ukázalo, že se nám to asi podařilo. Mechanici dali prakticky dohromady dvě auta, přitom Pepovy problémy přišly až v předposlední etapě, kdy už toho měli všichni opravdu plné zuby,“ konstatoval Martin Koloc.

„Bedna na závěr byla samozřejmě skvělá, působení v profesionální posádce s Ignaciem a Alvarem, absolutně super. Do toho jsem si zkusil, jaké je to řídit čtyřicet kilometrů bez serva, proplétat se kamiónem přecpaným ranním Rijádem. Přesto největší zážitek přišel po nešťastné čtvrté etapě. Šel jsem totiž spát s vědomím toho, že asi končíme. Za dvě hodiny mě vzbudili s tím, ať se oblíknu, že jedeme. Když jsme auto s Robinem nahodili a kluci začali řvát, jede to, zažil jsem nepopsatelné,“ popisoval palubní mechanik Tomáš Šikola.   

Kamióny: One Team Show

Podle Martina Koloce je reálné při současné konstelaci bojovat v kategorii kamiónů maximálně o čtvrté, páté místo, obě umístění ovšem mají, vzhledem ke konkurenci v podobě Iveco, MAZ, Renault nezpochybnitelnou hodnotu.

„Ještě nikdy v historii neměla Buggyra tak dobrého pilota, jako je Ignacio. Třikrát vyhrál čtyřkolky, což ho naučilo navigaci, vedle něj profesionální navigátor Alvaro Leon, také vítěz Dakaru. Do toho má Ignacio duny víceméně za barákem, má proto natrénováno. Nicméně realita je taková, že i když jsme si v sobotu řekli, že druhou půlku, kdy už nám nešlo o celkové umístění, pojedeme na krev až za hranou rizika, z toho bylo jedno třetí místo v poslední etapě. Je to výborné, ale Kamaz je někde úplně jinde. Hlavně ve srovnání s loňským ročníkem, kdy si ve druhé polovině víceméně kontrolovali pozici lídra a neřešili, jestli vyhrají všechny etapy, letos brutálně zrychlili. Proto si nemyslím, že by se do budoucna mělo na tomto stavu něco měnit. Šéf Vladimir Čagin má z pozice sedminásobného šampióna neotřesitelnou autoritu, jeho jezdci, s výjimkou Šibalova mnohonásobní vítězové Dakaru vědí, že jeden úlet a končí, proto v týmu funguje až armádní dril…Jsou strašně silní v tom, že Dakar je jednou z výkladních skříní ruského sportu, mají spoustu peněz a ví, jak je co nejefektivněji utratit,“ popsal Martin Koloc dlouhodobý stav.

V kategorii LW Prototyp se přes nástup OT3 potvrdila vítězná série speciálů Can-Am, uzavřela Buggyra tříletou kapitolu.

„Když jsme do toho šli s Pepou Macháčkem a Davidem Vršeckým skoro v polovině roku 2019, byli jsme za blázny. Za osm měsíců Pepa dojel první Dakar. Loni vyhrál, letos až do předposlední etapy držel sedmé místo. Nezbývá než smeknout,“ zhodnotil Martin Koloc poslední tři ročníky s tím, že příští rok se představí na Dakaru jeho osmnáctileté dcery Aliyyah a Yasmeen.

„Na Rally Hail obě ukázaly, že to mají v sobě a skutečnost, že Aliyyah vyhrála hned svůj první pouštní závod, je podle mého názoru hodna zápisu do Guinessovy knihy rekordů.“

Na Rally Dakar 2023 se budou sestry Kolocovy připravovat především prostřednictvím série FIA Middle East Cup for Cross – Country Baja v Jordánsku, Kataru, Saudské Arábii a SAE, který startuje už v polovině února.

Přestože se jedná o nejdynamičtěji se rozvíjející disciplínu, podle šéfa týmu má Buggyra šanci navázat v blízké budoucnosti na triumf Josefa Macháčka.

„Říkám to s plným vědomím toho, že letos závodilo 120 speciálů, početněji více obsazená je pouze kategorie motorek. Během tří let jsme totiž hlavně zásluhou Pepy a Davida dokázali Can–Am neskutečně posunout.“

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!