CÍL: Nikolajev získal dakarský zlatý hattrick

, 18 ledna 2019, 10:44

Je dobojováno! Letošní 41. ročník nejslavnější dálkové rallye na světe je u konce. Pořadatelé slibovali jeden z nejtěžších Dakarů v historii a řada posádek včetně severočeského konstruktérského týmu MKR Technology to jistě potvrdí. Vždyť z jednačtyřiceti kamionů se do cílové Limy dostalo pouhých čtrnáct.

Nikolajev získal dakarský zlatý hattrick

Ti, kteří měli více štěstí, mohli ve druhém týdnu závodu pokračovat alespoň v „malém“ Dakaru. A v něm byl třetím nejrychlejším kamionem Gert Huzink právě s renaultem ze Židovic.

„Přiznávám, že pro mě je závěr velmi smutný. V předposlední etapě zradil motor Januse van Kasterena, který nakonec zůstal přes noc v dunách. Místo, abychom slavnostně dojeli do cílové Limy, jsme se ho vydali hledat. Byl to konec, který si nikdo z nás takhle ani nechtěl představit. Už na začátku jsem říkal, že je ale zásadní Dakar dokončit hlavně ve zdraví, protože Dakar umí být sakra nevyzpytatelný.

Máme štěstí, že ve zdraví to bylo, ale všichni samozřejmě chceme víc – udělat výsledek a to se nám tak úplně nepovedlo. Radost ale můžeme mít z Gerta Huzinka, který kamion dovezl do cílové Limy a tím situaci zachránil,“ shrnul se smíšenými pocity letošní Dakar Mario Kress, šéf severočeského konstruktérského týmu MKR Technology.

Závěrečná 10. etapa z Pisca do Limy už byla spíše symbolická. I tak ale posádky musely urazit téměř tři sta šedesát kilometrů, na kterých bylo sto dvanáct měřených. Za půl druhé hodiny si s nimi poradil vítězný Holanďan van Genugten. Do poslední etapy už nenastoupil Janus van Kasteren z týmu Mammoet Rallysport. Jeho renault zradil v předposlední etapě závodní agregát, a posádka místo, aby si vychutnala slavnostní dojezd, čekala v dunách, kam se pro ni vydal podpůrný mechanický tým.

Na trase tzv. „malý“ Dakar absolvovaly posádky, kterým nevyšel první týden, ale pořadatelé jim umožnili startovat v tom druhém. A právě v této soutěži dovedl severočeský kamion do cílové Limy holandský pilot Gert Huzink z týmu Riwald. Přestože kategorie se hodnotila hromadně, v poslední etapě dojel Huzink mezi kamiony třetí a taková mu nakonec patřila i konečná příčka.

Závěrečný díl, ale na celkové pódium hlavní soutěže neměl vliv, takže zlatý dakarský hattrick a své čtvrté vítězství v kariéře oslavil Rus Eduard Nikolajev, který tentokrát zvítězil o pětadvacet minut před krajanem Sotnikovem.

Výsledky – 10. etapa – Pisco – Lima (359/112 km):

  1. van Genugten (Ned) Iveco 1:28:21
  2. Loprais (Cze) Tatra +3:11
  3. Sotnikov (Rus) Kamaz +5:23
  4. van den Heuvel (Ned) Iveco +6:05
  5. de Rooy (Ned) Iveco +7:56

 Výsledky – celkově:

  1. Nikolaev (Rus) Kamaz 41:01:35
  2. Sotnikov (Rus) Kamaz +25:36
  3. de Rooy (Ned) Iveco +1:34:44
  4. Villagra (Arg) Iveco +5:49:08
  5. Loprais (Cze) Tatra +5:59:51

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!