DAF TRUCKS – 90 let inovací v dopravě

28 března 2018, 14:55

1. dubna 1928 si nizozemský inženýr Hub van Doorne založil v Eindhovenu malou dílnu. Z těchto skromných začátků se společnost DAF postupně rozvinula v jedničku mezi výrobci nákladních vozidel, která je proslulá svými inovacemi, kvalitou a efektivitou.

Zrod nového výrobce nákladních vozidel
V roce 1949 sjelo z montážní linky první nákladní vozidlo DAF a společnost se přejmenovala na Van Doorne’s Automobiel Fabriek. O rok později vyrostla první specializovaná továrna na nákladní vozidla a začala výroba tří-, pěti- a šestitunových podvozků. Ze společnosti DAF se stal výrobce nákladních vozidel, jak jej známe dnes.

V čele vývoje motorů 
DAF TRUCKS 1928 - 2018Na počátku své existence společnost DAF používala zážehové a vznětové motory Hercules a Perkins, ale v roce 1957 zkonstruovala a začala vyrábět motory vlastní. O dva roky později doplnila vznětový motor DD575 o turbodmychadlo a přišla tak s další převratnou novinkou. V 80. letech společnost DAF představila pokročilý systém ATi, který ještě zvýšil výkon a efektivitu díky vyladění technologie vstřikování a optimalizaci tvaru spalovací komory.

V roce 2005 společnost DAF představila motor PACCAR MX, který se dodnes montuje do všech těžkých nákladních vozidel DAF a do více než 40 % tahačů sesterských značek Kenworth a Peterbilt. Nejnovější generace motorů MX-13 a MX-11 se může pochlubit mimořádně vysokou efektivitou díky nízkým provozním otáčkám motorů, dokonale sladěné poháněcí soustavě a efektivním zadním nápravám.

Kabiny nové generace
Společnost DAF se stala průkopníkem v zavádění mechanismu sklápění kabiny, který výrazně usnadnil údržbu.Když na přelomu 40. a 50. let vyjela z montážní linky první nákladní vozidla DAF, byl to v podstatě jen podvozek s charakteristickou mřížkou se sedmi chromovanými lamelami a provizorním dřevěným sedadlem. Podvozek DAF si pak převzali výrobci nástavby a ti už si vytvořili vlastní kabinu podle požadavků zákazníka.

Model 2600 je dnes považován za otce všech nákladních vozidel pro mezinárodní přepravu. V roce 1969 byla společnost DAF průkopníkem v zavádění mechanismu sklápění kabiny, který výrazně usnadnil údržbu.

Koncept kabiny Space Cab, představený v roce 1988, ještě vylepšil vedoucí pozici společnosti DAF jako výrobce nákladních vozidel, který se stará jak o provozní náklady, tak o pohodlí řidiče. Tento pozoruhodný koncept nastavil nové standardy velikosti kabiny a pohodlí při mezinárodní přepravě. V roce 1994 pak společnost DAF představila ještě větší kabinu Super SpaceCab a jen potvrdila, že je průkopníkem na poli komfortu řízení a prostornosti kabiny.

Nová špičková nákladní vozidla
V letech 2001 a 2002 společnost DAF představila nové řady LF, CF a XF, v roce 2005 vysoce hodnocený model XF105 a v roce 2006 programy Euro 4 a 5. V roce 2013 spatřila světlo světa nová řada vysoce ekologických vozidel Euro 6. V roce 2017 nové modely CF a XF získaly titul Mezinárodní nákladní vozidlo roku 2018 pro svoji špičkovou efektivitu a 7% úsporu paliva. Ve stejném roce pak byl ve Spojeném království nový model LF oceněn jako komerční nákladní vozidlo roku.

Vývoj technologií budoucnosti
Zrod nového výrobce nákladních vozidelV roce 2015 společnost DAF představila technologii bezdrátově propojených souprav vozidel (technologie „platooning“) automatické jízdy. Systém EcoTwin umožňuje vytvořit konvoj vozidel, která automaticky sledují vedoucí tahač. Výsledkem pak je úspora paliva, nižší emise CO2 a plynulejší doprava. Díky úspěchu tohoto systému mohla společnost DAF v roce 2017 automatickou jízdu exkluzivně testovat v Anglii. Společnost DAF se také účastní evropských technologických projektů, které zkoumají potenciál alternativního a hybridního pohonu konvojů vozidel.

Společnost DAF nabízí kompletní řadu špičkových nákladních vozidel s nejnižšími provozními náklady, nejvyšší efektivitou a nepřekonatelným jízdním komfortem,“ říká Preston Feight, prezident společnosti DAF. „Náš skvělý tým 10.000 zanícených konstruktérů, montérů, dealerů a pracovníků podpory společnosti DAF je zárukou vysoce kvalitních nákladních vozidel, motorů, dílů a služeb a umožňuje nám růst po celém světě.“

ZDROJ: Tisková zpráva DAF Trucks CZ, s.r.o.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!