Měděná pasta do brzdového systému užitkových vozidel nepatří

, 17 června 2020, 11:53

Technologie brzdění užitkových vozidel se neustále vyvíjí, a proto je velmi důležité, aby mechanici odpovědní za údržbu užitkových aut nebo celých vozových parků používali produkty přizpůsobené moderním vozidlům.

Brzdy užitkových vozidel Textar

Obzvláště důležité je to pro maziva brzdových systémů. Wojciech Sokołowski, technický poradce firmy TMD Friction (majitel značky Textar), popisuje aspekty související s mazivem na bázi mědi, jeho negativním dopadem na součásti brzdového systému a také představuje výhody maziv, která by se měla používat.

Všichni správci vozových parků a autoservisy nákladních vozidel si dobře uvědomují důležitost očištění systému během výměny brzdových destiček. Správně provedený servis zaručí efektivní a bezpečné brzdění vozidla. Někdy se však příliš nehledí na typ maziva použitého pro součásti brzdového systému. Ale právě to může být ten aspekt, který bude mít velký vliv na účinnost brzd.

V servisech dnes velmi často můžete vidět otevřenou nádobu s měděnou pastou. Pokud mazivo přijde do styku s prachem a vlhkostí, ztratí svou účinnost a současně se stane zdrojem problémů v brzdovém systému. Nejlepší způsob, jak se těmto problémům vyhnout, je vybrat si přípravek bez obsahu mědi. Tím spíše, že použití maziva na bázi mědi má negativní účinky na provoz brzdového systému.

Za prvé, měděné pasty nejsou odolné vůči vysokým teplotám. Brzdové destičky se pak nemohou volně pohybovat v systému, což má vliv na jejich předčasné opotřebení. Maziva na bázi mědi mohou také reagovat s ocelí a hliníkem, za vzniku kontaktní koroze mezi těmito dvěma kovy.

Za druhé, mazivo na bázi mědi může ovlivnit provoz elektronických systémů vozidla. Brzdové systémy jsou stále komplikovanější a každý rok se používá více elektroniky podporující bezpečné brzdění. Protože měď je vodič, přítomnost kovu v brzdovém systému může rušit magnetické senzory používané v ABS a jiných elektronických systémech. Pokud k tomu dojde, můžou v systému ABS nastat problémy, které bude signalizovat kontrolka na přístrojové desce, a v extrémních případech může dojít dokonce k zablokování kol.

Ale to není všechno. Při použití na náboji kola může měděné mazivo zvýšit riziko bočního házení. Je to kvůli výše uvedené kontaminaci maziva cizími tělesy, například kovovými částečkami, když je nádoba otevřená. Mazivo na bázi mědi není také šetrné k životnímu prostředí, protože kov se úplně nerozkládá, což způsobuje kontaminaci půdy a ohrožuje rostliny a zvířata.

Je zřejmé, že použití plastického maziva na bázi mědi může mechanikům způsobit mnoho problémů. Proto je k dispozici řada lubrikantů neobsahujících kovy. Patří mezi ně například Cera Tec od Textaru. Výhod použití takového maziva je mnoho. V první řadě je odolné vůči vysokým teplotám, které v brzdovém systému vznikají. To, na rozdíl od maziv na bázi mědi, umožňuje brzdovým destičkám se volně pohybovat. Eliminuje to takové jevy, jako je připečení nebo nadměrné opotřebení destiček.

Protože mazivo neobsahuje kovy a nevede elektřinu, může se také použít v brzdových systémech vybavených elektronickými systémy. Kromě toho, že je dokonale přizpůsobeno brzdovému systému, je také univerzálnější a uživatelsky přívětivější. Mimo jiné chrání před poškrábáním a korozí. Při správném použití na správných místech by jedna tuba (75 ml) měla stačit pro přibližně 18 sad brzdových destiček.

Zdánlivě spolehlivé a mechaniky vyzkoušené mazivo na bázi mědi může být zdrojem problémů v moderních brzdových systémech užitkových vozidel. Užitková vozidla jsou základem pro provoz dopravních společností. Správci vozového parku si nemohou dovolit jen tak odstavit vozidlo, a co je horší, vystavit řidiče a ostatní účastníky silničního provozu nebezpečí. Proto je velmi důležité volit maziva, která neobsahují měď. Stejně jako v mnoha případech malé věci často dělají velký rozdíl.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Anonym, 16 července 2020, 16:40 2 0

Měděné mazací pasty odolávají teplotám až do cca 1 200 °C!

Odpověď

Stana, 13 listopadu 2020, 9:03 0 0

Autor napsal naprostou blbost o mědi v závislosti na jeho magnetických vlastnostech. Měď opravdu není feromagnetická a nemůže ovlivnit magnetický senzor ABS. A úchylku povolené házivosti disku kola určitě neovlivní měděný prášek z pasty nanesený da disku. Rez v tomto případě je horší problém.

Odpověď

Miloš, 3 prosince 2020, 19:25 2 0

Hanba tomu kdo tohle psal, prosím VÁS zamyslete se nad tím než nějaký článek vydáte tak zkuste si jej aspoň někdo s učnovských vzděláním přečíst .... nebo raději piště o krásách naší přírody a o tom jak se máme dobře..... M.

Odpověď