Ford – tvůrce koncepce „Město zítřka“

, 28 února 2017, 10:24

Již déle než půl století jsou dodávky nepostradatelnou součástí doručovacích služeb. Drony jsou naproti tomu zcela moderním fenoménem. Vzájemná spolupráce obou by ale mohla přispět ke zlepšení dopravní obslužnosti ve velkoměstech. To je jeden z příkladů vize „Město zítřka,“ již na veletrhu Mobile World Congress prezentuje Ford.

Autonomní dodávky by mohly rychle a efektivně doručovat po zemi nákupy nebo i spěšné zásilky, přičemž poslední etapu cesty k příjemci by obsloužily drony. Ty se totiž dostanou i do míst nepřístupných vozem, například do horních pater výškových budov, nebo tam, kde nelze snadno a bezpečně zaparkovat.

Inovativní koncepci „Autolivery“ vyvinuli zaměstnanci Fordu v rámci soutěže Last Mile Mobility Challenge. Díky brýlím s virtuální realitou se s ní právě teď mohou seznámit návštěvníci expozice Fordu na Mobile World Congress v Barceloně, největší přehlídce mobilní elektroniky na světě.

Jen v roce 2016 strávili motoristé v evropských velkoměstech až 91 hodin stáním nebo popojížděním v kolonách. Myšlenka „Autolivery“ ilustruje, jak by nové technologie mohly zvýšit kvalitu života zákazníků a pomoci dláždit cestu k udržitelné budoucnosti. Zaměřuje se na fenomén „posledních 15 metrů“ nebo také „z parkoviště ke dveřím“ v doručovacích službách. Všeobecně se má za to, že právě tuto fázi doručení zásilky bude nejobtížnější plně zautomatizovat.

Vize „Město zítřka“ hledá cesty k řešení dopravních problémů, jako je omezená propustnost komunikací nebo znečistění ovzduší ve velkých městech. Kdyby bylo možné vybudovat místo některých silnic parky a zeleň, vedlo by to ke zlepšení kvality života i zdraví obyvatel. Ford proto pravidelně zve vlastní zaměstnance, podnikatele i start-upy do různých soutěží zaměřených na hledání nových nápadů. Koncepci „Autolivery“ zpracovali tři designéři Fordu ze Šanghaje – Euishik Bang, James Kuo a Chelsia Lau.

Již v roce 2021 chce Ford mít v komerčním nasazení plně autonomní vůz úrovně 4 dle SAE. Mohl by jezdit v ridesharingových službách nebo doručovat zásilky. Společnost také očekává, že do 15 let přesáhne nabídka elektrifikovaných automobilů počet nabízených modelů s konvenčním zážehovým motorem. Poroste popularita sdílené přepravy a budou se rozšiřovat možnosti komunikace mezi automobily a dopravní infrastrukturou.

Související články

Nové užitkové plug-in hybridy od Fordu se budou testovat v Londýně
Nové užitkové plug-in hybridy od Fordu se budou testovat v Londýně

Ford spouští projekt v hodnotě několika milionů liber, jehož cílem je zlepšit kvalitu ovzduší v Londýně. Společnost plánuje uvést do pěti let na světové trhy třináct nových elektrifikovaných modelů.

Připraven na zimní vichry: Ford Transit jen tak něco nerozhází
Připraven na zimní vichry: Ford Transit jen tak něco nerozhází

S příchodem zimního počasí se motoristé musejí připravit na silné poryvy větru. To je nepříjemné zejména na dálnici ve vozech s vyšší stavbou, jako mají užitkové automobily. Užitkové modely Ford Transit a Transit Custom dostaly technologii ochrany proti bočnímu větru usnadňující jízdu v nepříznivých povětrnostních podmínkách.

Ford Transit Custom přijíždí v nové stylové variantě Black Edition
Ford Transit Custom přijíždí v nové stylové variantě Black Edition

Ford odhalil nové exkluzivní varianty užitkového modelu Transit Custom. Jejich cílovou skupinou jsou zejména drobní podnikatelé a živnostníci, kteří touží po tom, aby jejich užitkový automobil vynikal vedle užitných vlastností také atraktivním a nepřehlédnutelným vzhledem.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!