Připraven na zimní vichry: Ford Transit jen tak něco nerozhází

30 listopadu 2016, 10:38

S příchodem zimního počasí se motoristé musejí připravit na silné poryvy větru. To je nepříjemné zejména na dálnici ve vozech s vyšší stavbou, jako mají užitkové automobily. Užitkové modely Ford Transit a Transit Custom dostaly technologii ochrany proti bočnímu větru usnadňující jízdu v nepříznivých povětrnostních podmínkách.

1Nový Ford Transit a Transit Custom jsou však sériově vybaveny novou technologií pomáhající zachovat směrovou stabilitu i při náhlém poryvu bočního větru nebo v turbulenci způsobené kamionem.

Ochrana proti bočnímu větru je pokročilá funkce stabilizačního systému, vyvinutá přímo odborníky Fordu. Selektivním přibrzděním kol na jedné straně zmenšuje nebo zcela eliminuje vliv bočního poryvu na směr jízdy.

Fungování systému přibližuje toto video:

Systém ochrany proti bočnímu větru je aktivní v rychlostech nad 80 km/h. Situaci monitoruje stokrát za sekundu, a pokud zaznamená náhlý poryv větru, zareaguje za méně než 200 milisekund. Tedy stejně rychle jako sprinter na výstřel startovací pistole.

Odborníci Fordu zkoušeli nový systém na speciální dráze se šesti silnými ventilátory, které dokážou vytvořit boční vítr o rychlosti až 80 km/h. Testování ale probíhalo i na veřejných komunikacích v místech, kde často fouká silný vítr. To je třeba případ pobřeží Severního moře v Nizozemsku.

Systémem ochrany proti bočnímu větru disponují nejnovější modely Transit a Transit Custom, poháněné novým vznětovým motorem Ford EcoBlue. Ten přináší výrazné snížení provozních nákladů spolu s lepší dynamikou. Zatímco spotřeba paliva poklesla o 13 procent, točivý moment v nízkých otáčkách naopak o 20 procent vzrostl.

Oba modely nabízejí také další nové asistenční technologie. Například předkolizní asistent s detekcí chodců snižuje závažnost čelních srážek a některým může zcela předejít.

Související články

Ford Transit Custom přijíždí v nové stylové variantě Black Edition
Ford Transit Custom přijíždí v nové stylové variantě Black Edition

Ford odhalil nové exkluzivní varianty užitkového modelu Transit Custom. Jejich cílovou skupinou jsou zejména drobní podnikatelé a živnostníci, kteří touží po tom, aby jejich užitkový automobil vynikal vedle užitných vlastností také atraktivním a nepřehlédnutelným vzhledem.

Ford Transit nejprodávanějším užitkovým vozem na světě
Ford Transit nejprodávanějším užitkovým vozem na světě

Ford Transit se stal v roce 2015 celosvětově nejprodávanější řadou dodávkových automobilů, připsal si bezmála 400.000 registrací. V Evropě Ford drží první příčku v prodejích mezi značkami užitkových vozů, přičemž Transit je jedničkou v segmentu dodávek střední kategorie.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!