TIMOCOM: Ceny přeprav budou po růstu před Velikonocemi v nadcházejících týdnech opět klesat

3 května 2024, 15:03

Oproti negativní náladě na začátku roku se dopravní trh v 1. čtvrtletí vyvíjel velmi pozitivně. V absolutním vyjádření byl objem zadávaných přeprav výrazně nad úrovní předchozího čtvrtletí (+30 %) a dosáhl téměř úrovně roku 2022. V celé Evropě bylo na TIMOCOM Marketplace zveřejněno více než dvakrát tolik nabídek přeprav než v 1. čtvrtletí 2023 (+106 %). Počet nabídek stejně jako ceny výrazně rostl oproti předchozímu roku zejména před Velikonocemi. 

Oproti negativní náladě na začátku roku se dopravní trh v prvním čtvrtletí vyvíjel velmi pozitivně. V absolutním vyjádření byl objem zadávaných přeprav výrazně nad úrovní předchozího čtvrtletí (+30 %) a dosáhl téměř úrovně roku 2022. V celé Evropě bylo na TIMOCOM Marketplace zveřejněno více než dvakrát tolik nabídek přeprav než v 1. čtvrtletí 2023 (+106 %). Počet nabídek stejně jako ceny výrazně rostl oproti předchozímu roku zejména před Velikonocemi.

Poptávka po přepravní kapacitě zůstala velmi vysoká i v jinak obvykle slabém měsíci únoru. Mnohými očekávaný prudký propad na dopravním trhu se nedostavil. Na jedné straně proto, že se snížil počet zadávaných dostupných vozidel, protože mnoho dopravců část svých kapacit uzavřelo nebo je opět nenavyšovalo. Například v 1. čtvrtletí 2024 bylo na TIMOCOM Marketplace zadáno o 28 % méně nákladních vozidel než v 1. čtvrtletí roku 2023. A za druhé nebyl hospodářský pokles tak výrazný, jak se mnozí na přelomu roku obávali. V porovnání s předchozím čtvrtletím, které zahrnovalo tradičně silné vánoční období, bylo před Velikonocemi generováno ještě o 30 % více nabídek přeprav.

„Pozitivní trend ve výměně zboží v rámci Evropy se odráží v údajích o počtech nabídek přepravy a bude přetrvávat až do léta,“ říká Gunnar Gburek, Head of Business Affairs společnosti TIMOCOM.

Ceny za přepravu před Velikonocemi vzrostly

Nabídkové ceny nákladní dopravy v Evropě byly v průměru o 6,2 % vyšší než ve stejném čtvrtletí předchozího roku.

„Vzhledem ke zvýšeným nákladům na mýtné, personál a energie se jedná o mírné zvýšení,“ komentuje vývoj cen Gunnar Gburek, Head of Business Affairs společnosti TIMOCOM. Nárůst cen za přepravu je na základě zvýšené poptávky v týdnech před Velikonocemi sezónním jevem, protože zejména maloobchodníci očekávají v těchto dnech více dodávek. V některých případech byly nabízené ceny až o 16 % vyšší než v předchozím roce. „Očekává se, že březnový nárůst cen na spotovém trhu se ve druhém čtvrtletí roku 2024 sníží, mimo jiné v důsledku náročných cenových jednání, a ceny za přepravu budou následně opět klesat. Přesto lze předpokládat, že průměrná cena za kilometr bude vyšší než ceny nabízené v roce 2023,“ říká Gburek. 

Nálada mezi firmami se zlepšila

Také v Německu se v prvním čtvrtletí roku 2024 nabídka nákladní dopravy výrazně zvýšila. Nárůst o 102 % ve srovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku je pozoruhodný navzdory chmurným ekonomickým prognózám, ovšem srovnatelné čtvrtletí roku 2023 bylo obzvláště slabé. Nálada mezi firmami ve Spolkové republice se výrazně zlepšila. Údaje zveřejněné institutem ifo na konci března lze interpretovat jako obrat trendu. Index podnikatelského klimatu ifo vzrostl z únorových 85,7 bodu na březnových 87,8 bodu. Očekávání firem jsou také méně pesimistická než dříve. Zejména respondenti z odvětví dopravy a logistiky a pohostinství jsou nyní optimističtější.

Graf TIMOCOM

Hospodářské oživení a vysoká poptávka do června

Německý zahraniční obchod nabral v prvním čtvrtletí letošního roku překvapivě silnou dynamiku. Vývoz rostl nejrychleji za posledních tři a půl roku. Díky tomu zůstane poptávka po dopravě vysoká pravděpodobně až do června včetně.

„Dopravní odvětví je závislé na ekonomickém vývoji,“ říká Gunnar Gburek, Head of Business Affairs společnosti TIMOCOM. „Pozitivní trend ve výměně zboží v rámci Evropy se odráží v údajích o počtech nabídek přepravy a bude přetrvávat až do léta.“

Podle prognózy se bude podíl přeprav v dopravním barometru od TIMOCOM pohybovat s menšími výkyvy okolo měsíčních průměrů ve výši 75 %. Hospodářské oživení v mnoha evropských zemích na to má přitom větší vliv než odstavené a chybějící přepravní kapacity. Pokles inflace a klesající ceny energií jsou pro všechny strany dobrými předpoklady pro další pozitivní vývoj.

Author: AnM
Journalist at TruckFocus.cz

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!