Přívěs Agados poháněný energií z obnovitelných zdrojů

31 května 2023, 9:58

Speciální přívěs, který plní funkci energetického ostrova, představil největší tuzemský výrobce přívěsů Agados na veletrhu IDET. Uvedení energetického přívěsu ukazuje, kudy se ubírají trendy energetické soběstačnosti v přímém propojení s obnovitelnými zdroji a mobilitou. Vše tak můžete řídit a optimalizovat na dálku přes mobilní nebo satelitní systém. Nový přívěs lze připojit i za osobní automobil.

Solární přívěs Agados

Energetický přívěs je vlastně autonomní elektrárna poháněná solárními panely a doplněná malou větrnou elektrárnou. Vedle dalších výhod nabízí mobilitu a možnost přísunu potřebné energie přesně tam, kde je jí zrovna zapotřebí. To ocení nejen armáda nebo složky Integrovaného záchranného systému. Mobilní elektrárna sama dokáže plně napájet například další produkt z dílny Agados – polní kuchyni, která má při záchranných operacích kapacitu až 900 strávníků.

Společnost Agados se inspirovala energetickými ostrovy zajišťujícími soběstačnost bez ohledu na vnější vlivy a vsadila na vlastní cestu využívající primárně obnovitelné zdroje.

„Energetický přívěs tak využívá ekologickou energii – ať už solární nebo z baterií, případně jejich kombinaci. Navíc umí získat část energie z pomocného větrného zdroje, který však slouží především k udržení funkčnosti řídící jednotky a komunikace v rámci systému,“ řekl o technologické novince Petr Ostrý, jednatel společnosti Agados.

Přívěs vznikl na platformě DONA-55 ve spolupráci s firmou Mifre Energy, dodavatelem fotovoltaických systémů SAWEP. Fotovoltaických panelů je standardně šestnáct, celkem vyrobí 6160 Wp. Těm pomáhá osm trakčních baterií po 185 Ah. Celý systém je připravený k připojení do energetické sítě, disponuje zásuvkami podle evropského standardu a umožňuje také dobíjení baterií.

Zcela v duchu dalších speciálních přívěsů Agados jde i tentokrát o systém navrhovaný přesně na míru konkrétního zákazníka. Díky individuálnímu přístupu je tak možné postavit přívěs se specifickým výstupním napětím nebo velikostí trakčních baterií.

Energetický přívěs byl po zásluze jedním z hitů letošního brněnského veletrhu IDET. Nešlo ale o jediný produkt, díky kterému společnost Agados na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky zabodovala. Společnost se zde prezentovala dvojnápravovými obojživelnými přívěsy do terénu, které mají nezávislé odpružení kol, umožňují i zapojení lyží a mohou se pohybovat v náročném terénu včetně vody. Právě to ocenili odborní novináři, kteří v rámci ceny Zlatý IDET News 2023 v kategorii logistika ocenili Agados za široké spektrum víceúčelových a speciálních přívěsů včetně zmíněných obojživelných terénních modulů pro ozbrojené složky a Integrovaný záchranný systém. O jejich funkčnosti i popularitě pak nejlépe svědčí, že produkce Agadosu pro armádní sektor tvoří pětinu obratu a očekává se, že podíl nadále poroste.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!