Elektrobus Scania v Ústí nad Labem ušetřil 2,7 tuny CO2. Test bude pokračovat v dalších městech

12 dubna 2023, 12:37

Dopravní podnik města Ústí nad Labem ukončil test čistě elektrického nízkopodlažního autobusu Scania Citywide LF. Dopravce autobus nasadil na celé řadě linek, aby si mohl vyzkoušet nejrůznější provozní podmínky. Navzdory kopcovitému terénu Ústí nad Labem a zimním podmínkám autobus prokázal, že se svými osmi bateriemi o celkové kapacitě 264 kWh je na jedno nabití schopen ujet 200 kilometrů a plně postačuje potřebám dopravního podniku. Hostující vozidlo na linkách DPmÚL si navíc oblíbili i samotní cestující.

Scania v Ústí nad Labem

Dopravní podnik města Ústí nad Labem autobus převzal k testu 16. ledna 2023. Počítal s nasazením na různých linkách s tím, že plně elektrická Scania Citywide LF v průměru najede každý den 138 kilometrů. Scania dodala k testování i mobilní nabíjecí stanici Kempower T-Series se systémem vzdáleného přístupu, který umožňuje na dálku řídit dobíjení. Vůz byl nasazen v období od 18. ledna do 14. března 2023 na všechny autobusové linky MHD a najel celkem 5.569 kilometrů.

„Poznatky řidičů, kteří byli zapojeni do testování elektrobusu jsou velmi pozitivní. Kladně hodnotili celkovou koncepci autobusu s ohledem na moderní konstrukci a výbavu. Celkový dojem z řízení autobusu je podle nich srovnatelný s jízdou v osobním automobilu, nabíjení je snadné a řidiči, kteří vůz testovali, si tento typ autobusu dokáží představit ve flotile DPmÚL a.s.,“ říká Roman Pospíšil, náměstek výkonné ředitelky pro dopravu.

Šoféři chválili také komfort podvozku, snadné ovládání brzd a vozidla jako takového i v krizových situacích. Ocenili rovněž velice dobrý výhled z kabiny a odpovídající údaje o dojezdu zobrazované přímo na přístrojovém štítu vozidla.

„Jsme nadšeni pozitivním ohlasem na náš elektrický autobus. Je pro nás důležité, že ústecký dopravní podnik mohl otestovat nejen samotné vozidlo, ale i naše dobíjecí řešení a také přístup kolegů z oblasti servisních služeb. Právě spojení skvělého ‚hmatatelného‘ produktu a špičkových služeb je něčím, na čem si velice zakládáme,“ uvedl Lukáš Martinů, manažer prodeje autobusů Scania (CZ & SK).

Příspěvek k lepšímu ovzduší

Test ukázal potenciál v rámci úspory nejen emisí škodlivin, ale i oxidu uhličitého. Autobus v rámci testu ujel více než 5.500 kilometrů a spotřeboval 6,28 MWh elektrické energie, což znamená spotřebu 113 kWh/100 km. Při srovnání s naftovým městským autobusem se spotřebou okolo 35 litrů nafty na sto kilometrů to znamená, že se emise oxidu uhličitého snížily o 2,7 tuny, tedy o více než jednu polovinu.

Elektrický autobus přesvědčil i ekonomicky. Vozidlo jezdilo zhruba za 5 Kč/km, čímž se stalo nejúspornějším vozidlem ve flotile DPmÚL, které bylo v provozu.

„Můžeme potvrdit, že elektrický autobus nás přesvědčil, že je jednou z možných cest, kterými se můžeme vydat na cestě k bezemisní hromadné dopravě,“ říká Simona Mohacsi, výkonná ředitelka DPmÚL.

Scania v Ústí nad Labem

V rámci testu se ke Scanii Citywide mohli vyjádřit kromě řidičů i samotní cestující. Stačilo načíst QR kód a vyplnit jednoduchý dotazník. V průběhu testu tak učinilo 169 respondentů. V očích veřejnosti si autobus přitom vedl velice dobře, na škále od jedné do deseti, kde jedna je nejhorší a deset nejlepší, si vysloužil průměrné hodnocení 8,85 a 85 procent odpovídajících zadalo hodnocení 8-10.

Za nejlepší na elektrické Scanii lidé považují její tichý provoz (84 %), design (69 %) a komfort na palubě (67 %), tedy nástup, pohyb po palubě, sezení nebo klimatizaci. Více než 90 procent dotázaných navíc vyjádřilo přání, aby elektrobusů jezdilo v jejich městě více. Ostatně tomu odpovídají i slovní hodnocení, která byla rovněž v drtivě většině případů pozitivní. „Lepší autobus jsem v Ústí nad Labem neviděl,“ napsal například jeden z respondentů.

Testováním v Ústí nic nekončí

Test plně elektrického autobusu Scania Citywide LF v Ústí nad Labem vyvolal zájem o podobný projekt u celé řady dalších dopravců. V praxi si autobus budou moci vyzkoušet u Městské dopravy Mariánské Lázně a u Krkonošské autobusové dopravy ve Vrchlabí.

Specifikace testovaného autobusu Scania Citywide LF:

Pohonné ústrojí:
Výkon elektromotoru: 250 kW stálý, 300 kW špičkový
Točivý moment: 2100 Nm
Převodovka: 2st., plně automatická
Kapacita baterie: 264 kWh (73 % využitelných)
Dobíjecí výkon: až 150 kW DC (kabel s konektorem CCS2), až 300 kW DC (pantograf)

Rozměry a kapacita:
Délka x šířka x výška: 12,0 x 2,55 x 3,27 m
Uspořádání náprav: 4×2
Uspořádání dveří: 2-2-2
Počet míst k sezení: 32
Počet míst k stání: 46
Počet míst pro vozíček: 1

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!