Od 1. ledna dochází k několika změnám v síti zpoplatněných komunikací

3 ledna 2023, 12:55

V těchto dnech bude otevřena další část budované dálnice D35. Na novém úseku mezi Časy a Ostrovem, který měří celkem 14,7 kilometrů, zahájí CzechToll výběr mýtného od 1. ledna 2023. Ke stejnému datu bude spuštěn výběr mýtného také na zprovozněném polovičním profilu II. etapy dálničního obchvatu Frýdku-Místku v délce 4,3 kilometru.

Listopad byl prvním kompletním měsícem, kdy bylo mýtné vybíráno na obchvatech Církvice (silnice I/38, délka 4,17 km) a Chýnova (silnice I/19, délka 3,55 km).

Na obchvatu středočeské Církvice projelo za listopad v obou směrech dohromady směru více než 81 tisíc vozidel s maximální povolenou hmotností nad 3,5 tuny. Vybrané mýtné zde překročilo 518 tisíc korun. Po obchvatu jihočeského Chýnova projelo v obou směrech dohromady přes 40 tisíc vozidel s povinností platit mýtné, celkový výběr zde v listopadu dosáhl takřka 374 tisíc korun.

Celkem uhradili v listopadu na zpoplatněných silnicích a dálnicích v ČR dopravci na mýtném 1,3 miliardy korun (meziročně +1,37 procenta).

Od 1. ledna 2023 je zároveň ukončen výběr mýtného na dálnici D1 u Prahy mezi Prahou-Spořilovem a Průhonicemi. Úsek v celkové délce 5,2 kilometru na území hlavního města Prahy byl převeden z kategorie dálnice do kategorie místní komunikace I. třídy. Ukončen bude výběr mýtného také na silnici I/11 v úseku Český Těšín, Svibice – Ropice, a to v souvislosti s plánovaným lednovým zprovozněním úseku I/68 Třanovice – Nebory.

„Možnost flexibilně měnit parametry zpoplatnění na dálnicích i silnicích I. třídy bez významných nákladů přispívá k vysoké efektivitě mýtného systému v Česku. Jen v letošním roce došlo k úpravě rozsahu zpoplatněných komunikací v lednu, únoru, červenci a říjnu tak, aby mohly nově otevřené stavby formou mýtného co nejrychleji přispívat na další potřebné investice do dopravní infrastruktury,“ uvedl Petr Chvátal, provozní ředitel společnosti CzechToll.

Na konci listopadu bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 738 tisíc vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, z toho 564 tisíc vozidel má zahraniční registrační značky. Počet vydaných palubních jednotek dopravcům dosáhl 591 tisíc kusů.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!