Při vývoji a uvedení podvozku pro e-busy vychází MAN ze znalostí a zkušeností nashromážděných během vývoje a výroby Lion’s City E.
Analytici očekávají, že poptávka po elektrických autobusech v nadcházejících letech nadále poroste. Předpokládá se, že do roku 2040 vzroste prodej autobusů s nulovými emisemi na více než 80 % celosvětového trhu.
„Abychom uspokojili tuto poptávku a významně přispěli k udržitelné mobilitě, nabízíme nyní řešení elektrických autobusů MAN pro mezinárodní trhy mimo Evropu s naším podvozkem eBus,” říká Rudi Kuchta, vedoucí obchodní skupiny Bus Business Group společnosti MAN Truck & Bus.
„Díky tomuto podvozku poskytujeme výrobcům karoserií po celém světě ideální základ pro jejich plně elektrické modely.”
První prototypy podvozků MAN pro elektrobusy budou dodány již v roce 2023 a zahájení sériové výroby je naplánováno na rok 2024. Podvozky pro elektrobusy se budou vyrábět v závodě MAN v polských Starachowicích, kde se vyrábí také Lion’s City E.
Podvozky eBus: flexibilní řešení a osvědčené technologie
V první fázi bude MAN nabízet podvozek eBus ve dvounápravové verzi pro nízkopodlažní autobus, pro nízkopodlažní verzi a pro meziměstský autobus (vysokopodlažní).
„Aby byl podvozek pro elektrobusy použitelný všude, bude k dispozici verze s řízením na levé i pravé straně,” říká Barbaros Oktay, vedoucí oddělení Bus Engineering společnosti MAN Truck & Bus. Dodává: „To je zajímavé zejména pro země, kde je levostranný provoz a kde autobusy MAN již na silnicích dominují – mimo jiné v Singapuru, Jižní Africe, Austrálii a na Novém Zélandu.”
Pokud jde o komponenty nového produktu, MAN se spoléhá na technologie použité u autobusu Lion’s City E – zejména na centrální elektromotor na zadní nápravě a spolehlivou technologii baterií koncernu Volkswagen.
Kromě baterií založených na technologii NMC (lithium-nikl-mangan-kobalt), které používá Lion’s City E, se proto do nabídky přidá také typ baterie LFP (lithium-železo-fosfát).
Komentáře