Růst výběru mýtného v říjnu zpomalil, dopravci uhradili 1,241 mld Kč

17 listopadu 2021, 12:56

Meziroční růst výběru mýtného v říjnu zpomalil, i když udržel dvouciferné tempo. Dopravci za užití zpoplatněných komunikací uhradili 1.241 mld. korun, o 11,8 procenta více než v říjnu 2020. Za prvních deset měsíců letošního roku projeli dopravci na mýtném 11.804 mld. korun – to je více, než za celý rok 2020 (11,.19 mld. Kč).

Ve srovnání s říjnem 2020 se pohybovalo na zpoplatněných úsecích dálnic a silnic I. třídy méně vozidel. Satelitní mýtný systém CzechToll zaznamenal v říjnu 92 milionů mýtných transakcí, tedy takřka o 3 miliony transakcí méně než před rokem. Růst výběru mýtného je způsoben změnou ve struktuře mýtných poplatků, které od začátku roku obsahují také poplatky za hluk a za znečištění ovzduší.

Poplatek za externí náklady v důsledku znečištění ovzduší provozem se podílí na celkovém výběru mýtného přibližně 9 procenty. Více než 1 procento z celkového výběru připadá na poplatek za externí náklady v důsledku hluku z provozu. Zbylých řádově 90 procent výběru připadá na poplatky za užití pozemních komunikací.

Výběr mýtného v ČR

Na konci října bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno více než 626 tisíc vozidel s hmotností nad 3,5 tuny. Z toho téměř 163 tisíc vozidel má domácí registrační značky. Počet vydaných palubních jednotek dopravcům překročil 521 tisíc kusů, téměř 153 tisíc jednotek je používáno v tuzemských vozidlech. Dlouhodobě platí, že přibližně polovinu z celkově vybraného mýtného uhradí zahraniční dopravci.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!