Scania představuje odpojitelnou tandemovou nápravu

3 února 2021, 8:37

Společnost Scania nyní představuje tandemovou nápravu RB662 s přídavnou zvedací a odpojovací funkcí. Používáním těchto přídavných funkcí lze, v závislosti na provozních podmínkách, dosahovat úspory paliva až o 6 procent a současně zmenšit poloměr otáčení. Zvedání trvá méně než 25 sekund a při normální výšce podvozku činí světlá výška zvednutí u vozidla vybaveného běžnými pneumatikami téměř 70 mm.

Tandemová náprava Scania

„Jedná se o funkci, která je ze strany zákazníků v určitých situacích velmi žádaná, a já nyní mohu toto velmi šikovné řešení s potěšením blíže představit,“ říká Bo Eriksson, který ve společnosti Scania Trucks zastává funkci produktového manažera.

„U nenaloženého vozidla může rozdíl ve spotřebě paliva dosahovat, v závislosti na provozních podmínkách, až 6 procent. To je velmi podstatná skutečnost, zejména pak tehdy, vezme-li se v úvahu, že zpáteční úsek jízdy může představovat i 150 až 200 kilometrů, jako je tomu často u nákladních vozidel používaných ve Švédsku k přepravě dřeva. Navíc se také snižuje opotřebení pneumatik a zlepšuje celková ovladatelnost vozidla.“

Zvedatelné a odpojitelné tandemové nápravové ústrojí (LDTA) vyžaduje vzduchové odpružení a zvyšuje vlastní hmotnost nákladních vozidel přibližně o 60 kg. Na úspoře paliva se v převážné míře podílí snížené tření uvnitř druhého (odpojeného) nápravového převodového mechanismu, zatímco pouze asi 10 procent této úspory připadá na snížený valivý odpor. K dispozici jsou 3 tandemové nápravy – 19, 21 a 26 tun, přičemž maximální zatížení na nápravě při zvednuté druhé nápravě činí u těchto vozidel 9,5, 10,5, resp. 13 tun.

Součástí volitelné výbavy je připojení pomocí „zubové spojky“, které umožňuje, aby tandemová náprava RB662 určená pro vozidla Scania byla jak zvedatelná, tak i odpojitelná. Právě tato kombinace poskytuje významnou úsporu paliva, snížené opotřebení pneumatik a mnohem menší poloměry otáčení.

Tandemové nápravové ústrojí LDTA, kterým mohou být vozidla na přání vybavena v současnosti nelze kombinovat s nápravami s redukcemi v kolech ani s uspořádáními zahrnujícími tři zadní nápravy (tridem). Řidič ovládá zvedání nápravy jednoduchým otočením knoflíku. Jestliže vozidlo rozpozná přetížení, na přístrojovém panelu se zobrazí výstražné hlášení. V tomto případě se náprava nezvedne. Funkci zvedání nápravy je možno provést při jakékoli rychlosti. Vlastní odpojování se uskutečňuje prostřednictvím „zubové spojky“.

„Rozhodně očekáváme, že tato volitelná funkce se stane součástí mnoha specifikací nákladních vozidel,“ říká Bo Eriksson. „Počáteční zvýšené náklady budou mít rychlou návratnost, jestliže se vezme v úvahu zjevné a vysoce příznivé přispění k celkové provozní hospodárnosti vozidel našich zákazníků.“

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!