Volvo Trucks přivádí do stavebnictví nové vozidlo Volvo FMX

14 října 2020, 13:53

Společnost Volvo Trucks nedávno zahájila prodej svého nového vozidla Volvo FMX určeného do náročných podmínek stavebního segmentu. Toto je již třetí verze modelu Volvo FMX a má zcela novou kabinu, vyšší užitečné zatížení a inovativní bezpečnostní prvky. Se zvýšeným zatížením přední nápravy až 20 tun a podvozkem o hmotnosti 38 tun je určeno splnit i ty nejnáročnější úkoly ve velmi drsném terénu. Nové Volvo FMX je navrženo pro budoucí elektrické pohony a je certifikováno pro použití HVO, syntetická nafta – získaná hydrogenací rostlinných olejů.

Volvo FMX

V roce 2010 představila společnost Volvo Trucks první Volvo FMX – nákladní vozidlo speciálně vyvinuté pro náročné odvětví stavebnictví. Od té doby si díky zavedení mnoha inovativních funkcí vybudovalo reputaci jednoho z nejodolnějších vozidel pro stavebnictví. Nové Volvo FMX je postaveno na zcela nové platformě kabiny, založené na desetiletých zkušenostech společnosti Volvo Trucks z tohoto náročného segmentu.

„Nové Volvo FMX je navrženo tak, aby poskytovalo vynikající kombinaci agility a odolnosti. Kromě robustní konstrukce poskytuje nová kabina se vzpřímenými sloupky A více prostoru a lepší viditelnost. Je také snazší nastupovat a vystupovat,“ vysvětluje Helena Alsiö, viceprezidentka pro vývoj produktové řady Volvo FM a FMX ve společnosti Volvo Trucks.

Kontrola trakce s lehkostí

S novým vozidlem Volvo FMX lze snadno přejít z uzávěrky diferenciálu mezi nápravami na plnou uzávěrku diferenciálu a zpět. Jednoduše otočením nového ovladače řízení trakce může řidič sdělit vozidlu, aby před aktivací plné uzávěrky diferenciálu automaticky synchronizovalo rychlost kol. Řidič dostane okamžitou zpětnou vazbu na displeji přístrojové desky a může sledovat uzávěrky diferenciálu v reálném čase.

Celková hmotnost až 150 tun

Nové Volvo FMX představuje nejtěžší přírůstek do řady podvozků Volvo – podvozek s hmotností 38 tun, který umožňuje celkovou hmotnost soupravy (GCW) až 150 tun. Přední odpružení bylo navíc modernizováno tak, aby zvládlo zatížení přední nápravy až 10 tun nebo 20 tun u dvojitých předních náprav ve velmi obtížném terénu. U nákladních vozidel s hnací nebo tlačenou nápravou se zvýšily úhly řízení, což vedlo k lepší manévrovatelnosti a snížení opotřebení pneumatik. Všechna tato vylepšení přispívají k vyšší produktivitě a efektivitě při přepravě ve stavebním segmentu.

Volvo FMX

Vyšší bezpečnost

Nová kabina nového Volva FMX přichází s řadou vylepšení viditelnosti řidiče, včetně větších oken, snížené linie dveří a nových zpětných zrcátek. Viditelnost lze dále zlepšit přidáním rohové kamery pro spolujezdce, která na 9palcovém bočním displeji poskytuje další extra výhled i po straně vozidla.

Boční displej lze použít ke sledování až osmi kamer, z nichž čtyři poskytují řidiči zobrazení současně, a řidič tak má přehled nejen o vozidle samotném, ale i o jeho nejbližším okolí.

Mezi další funkce zvyšující bezpečnost patří tempomat pro jízdu z kopce, který nastavuje maximální rychlost, aby se zabránilo nežádoucímu zrychlení při jízdě z kopce.

Elektronicky řízený brzdový systém (EBS), který je předpokladem varování před srážkou s funkcí nouzového brzdění a elektronickým stabilizačním systémem, je nyní standardem nového modelu Volvo FMX. Na přání je k dispozici Volvo Dynamic Steering s podporou jízdy v pruhu, podporou stability.

Nový systém rozpoznávání dopravních značek zobrazuje na digitálním displeji dopravní omezení jakými jsou: rychlostní limity od 10 – 100km/h, zákazy předjíždění nákladních vozidel a začátek a konec dálnice. Pro řidiče sloučí jako informativní systém, který napomáhá ke zvýšení bezpečnosti a snížení nehodovosti a přestupkům.

Pro velmi náročné práce např. těžba, nabízí Volvo FMX volitelně ocelový střešní poklop s rukojetí nouzového východu, která odstraňuje celý poklop.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!