V České republice byl zahájen prodej nových nákladních vozidel Volvo

, 8 září 2020, 13:19

Nová těžká nákladní vozidla Volvo, jejichž prodej v České republice byl právě zahájen, zohledňují maximální efektivitu, bezpečnost i ekonomiku provozu. Všechny modely – Volvo FH, Volvo FH16, Volvo FM a Volvo FMX – jsou vybaveny novým digitálním přístrojovým displejem, který řidiči zprostředkuje důležité informace v konkrétních situacích. Vozidla Volvo FM a FMX dále představují novou prostornější kabinu s lepším přímým výhledem z vozidla.

Nákladní vůz Volvo

„Naše nová nákladní vozidla naplňují potřeby řidičů i autodopravců. Prostředí pro řidiče je nyní ještě atraktivnější a praktičtější, neboť rozvíjí tradiční charakteristiky Volvo, jako je ergonomie, pohodlí a bezpečnost, které spojuje s novými pokrokovými technologiemi a designem,“ komentuje Gustav Mårgård, generální ředitel společnosti Volvo Group Czech Republic.

Nový plně digitální přístrojový displej o velikosti 12″ zprostředkuje řidiči rychlý přístup k informacím, aby se vyhnul potenciálně nebezpečným situacím a chybám. Například se vždy zobrazuje doba řízení, což usnadňuje plánování jízdy s menším rizikem porušování předpisů. Další praktickou funkcí je rozpoznávání dopravních značek, která upozorňuje řidiče na rychlostní omezení, zákazy předjíždění nebo typy silnic.

Prostřednictvím čtyř volitelných zobrazení si řidič může ještě před vyjetím snadno přizpůsobit obsah a vzhled hlavního přístrojového displeje. Zobrazení Hmotnost vozidla přináší informace o hmotnosti nákladu, celkové hmotnosti vozidla a zatížení jednotlivých náprav. Zobrazení Navigace (je-li součástí výbavy) zprostředkuje intuitivní mapy. Pro ty, kteří touží po klasickém vzhledu přístrojového displeje Volvo, je zde zobrazení Domů; chcete-li naopak zobrazovat pouze základní informace, je zde připraveno Soustředěné zobrazení.

Hlavní přístrojový displej může být doplněn o intuitivně ovládaný boční displej o velikosti 9″ pro komunikaci, zábavu a dopravní informace.

S bočním displejem lze snadno propojit až osm kamer, přičemž na jedné obrazovce lze současně zobrazovat záběr až ze čtyř kamer. Informace na obou displejích je možné prezentovat ve více než 30 jazycích. Systém dále umožňuje ukládat více sestav uživatelských nastavení. To je užitečné v situacích, kdy jedno nákladní vozidlo používá několik různých řidičů, kteří mohou pocházet z různých zemí.

Digitální přístrojový displej u Volvo

Funkce zobrazované na přístrojovém displeji lze snadno ovládat pomocí nových, intuitivně seskupených spínačů na volantu, stejně tak jako přímo z přístrojového displeje, a na některých trzích dokonce i hlasovými příkazy. Funkce na bočním displeji lze rovněž ovládat přímo pomocí dotyků na obrazovce.

Nákladní vozidla s více poháněnými nápravami budou vybavena novou protiprokluzovou funkcí, která řidičům pomůže snadno a rychle zvládat potenciálně nebezpečné dopravní situace, ať již na silnici nebo v terénu. Uzávěrky diferenciálu řidič snadno aktivuje pohybem páčky. O zvýšených trakčních schopnostech informuje digitální displej v přístrojovém štítu.

 „Celý přístrojový panel byl navržen tak, aby zajistil dobrý přehled, a řidič tak mohl intuitivně a efektivně pracovat s informacemi bez zbytečného stresu. Přístrojový panel se pyšní praktickou a robustní konstrukcí z odolného materiálu, najdeme zde i praktické držáky nápojů, velkorysé úložné prostory a několik USB nabíjecích portů,“ říká Gustav Mårgård, generální ředitel společnosti Volvo Group Czech Republic.

Volič převodových stupňů Volvo I-Shift zaujme novým praktičtějším a ergonomičtějším tvarem, který přispěl i k volnějšímu pohybu v kabině. Změny se týkají i programů řazení, které nyní zahrnují režimy Economy, Standard a Performance.

Volant u Volvo

Nové kabiny Volvo FM a Volvo FMX nabízejí více místa a lepší výhled z vozidla

Modely Volvo FM a Volvo FMX disponují novou kabinou, jejíž vnitřní objem se oproti minulosti zvětšil až o krychlový metr. To znamená ještě vzdušnější atmosféru, více pracovního místa a výrazně lepší přímý výhled, na němž má podíl i snížení křivky dveří. Obsluhu vozidla na trasách s častými zastávkami usnadňuje nízký a široký nástupní prostor se dvěma stupátky s vylepšeným protiskluzovým povrchem a osvětlením. Například při práci ve stavebnictví je celkem běžné, že řidič nastupuje a vystupuje z kabiny až 50x denně.

Podobně jako u modelů Volvo FH a Volvo FH16 nyní sloupek volantu disponuje funkcí nastavování sklonu pro ještě snazší nastavení polohy za volantem. Spodní lůžko ve spací kabině se posunulo o něco výše, takže se v něm pohodlněji sedí a současně se zvětšil úložný prostor. Novinkou v krátké kabině je 40litrový úložný prostor s vnitřním osvětlením.

Nová robustnější izolace kabiny znamená lepší ochranu před chladem, horkem i hlukem. Klimatizace řízená pomocí senzorů a vybavená uhlíkovým filtrem zajišťuje dobrou kvalitu vnitřního vzduchu i v náročných podmínkách.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!