P3 Logistic Parks = ekologicky šetrné sklady i parky

24 května 2017, 16:43

Od striktní funkcionality k zeleným parkům s estetickou a urbanistickou funkcí, to je trend dominující novým projektům průmyslového developera, společnosti P3. Důvodem stavebního boomu zelených hal v zelených parcích přitom není jen snaha o společensky odpovědné podnikání, ale také prestiž, a především udržitelná spotřeba energie.  

Okolní zeleň v P3 parcích

Pět P3 cest k udržitelnější výstavbě

  1. Vše začíná výběrem lokality parku

Rozhodujícím faktorem, který ovlivňuje atraktivitu průmyslových parků, je lokalita. Ty s přímým napojením na hlavní silniční tahy patří mezi nájemci k nejvyhledávanějším. Nejde přitom jen o komerční motiv – průměrná vzdálenost P3 parků od dálnic nebo silnic vyšší třídy je přibližně 1 km, což významně přispívá k snižování uhlíkové stopy i celkové dopravní zátěže dotčeného území. Nadstandardní dopravní synergii pak nabízí především park P3 Prague D11, který je strategicky vystavěn mezi dálnicemi D11 a D10 a pro zaměstnance je dostupný i železnicí vzdálenou jen 300 m.

  1. Udržitelná výstavba, ekologická energie a svícení

Nové haly P3 staví s atraktivní světlou výškou – 12,2 m, díky ní disponují o 25% větší kapacitou oproti běžné desetimetrové čisté výšce skladu a nemusí se tak rozšiřovat v ploše. Střechy některých hal jsou osazeny výkonnými fotovoltaickými panely, takže například P3 parky u D1 nebo v Horních Počernicích vyrábějí energii. Střechy jsou navíc opatřeny systémem důmyslně rozmístěných světlíků. Ty do interiéru hal vpouští denní světlo tak, že přispívají k snížení nákladů za osvětlení míst s největší frekvencí pohybu zaměstnanců – např.: expedičních zón. Tam, kde světelný výkon světlíků nestačí, P3 montuje inteligentní osvětlení.

„Stále více firem vnímá potřebu udržitelného podnikání, chtějí ukázat, že podnikají v kvalitních halách, úsporných parcích šetrných k životnímu prostředí. Eko certifikace je jedním ze způsobů, jak zvýšit hodnotu nemovitosti. Pro nájemce je však důležitá i optimální úroveň nákladů. Aby novostavba u nájemců uspěla, musí projít komplexní prověrkou, která zkoumá energetickou náročnost, hospodaření s vodou a odpady, využití šetrných materiálů, či kvalitu vnitřního prostředí budovy. Synergie těchto řešení pak pomůže významně snížit provozní náklady a tedy ekonomiku provozu nájemce,“ přibližuje Tomáš Míček, ředitel P3 pro Českou republiku.

Vlajková loď P3 v České republice, budova pro VF Corporation v P3 Prague D8 se pyšní certifikátem BREEAM na úrovni „Very Good“. Její výstavba vyžadovala to nejlepší know-how a také konzultace P3 s VF Corporation nad jejím návrhem, specifikacemi a provozní praxí tak, aby byl splněn závazek společnosti vůči iniciativám na podporu ekologických budov (Green Buildings Initiatives). Díky tomu vznikla jedna z nejmodernějších budov v celé České republice, disponuje úspornými a ekologickými technologiemi, jako jsou moderní systémy vytápění a ventilace, zvýšení tepelné izolace, inteligentní LED osvětlení a tepelně izolované můstky.

  1. Úspora při vytápění

Velkou část z provozních nákladů v průmyslových a logistických parcích tvoří v našich klimatických podmínkách energie potřebná k vytápění, popřípadě chlazení. Z hlediska měřitelných parametrů je budování hal a skladů s dvojitým pláštěm fasády a instalace vzduchotěsných oken a dveří součástí udržitelného průmyslového developmentu P3. Značné úspory při ohřevu vody dosáhli například v hale pro ID Logistics postavené v polském parku P3 Mszczonów díky střešním solárním panelům.

  1. Ekologické hospodaření s vodou

Hospodaření s dešťovou vodou na tak rozlehlých plochách, jakými logistické parky jsou, vyžaduje patřičnou pozornost. Systémem svodů dešťová voda odtéká do velkokapacitních retenčních nádrží, odkud se postupně vsakuje do země. Technologicky osvědčené, a přitom velmi účinné, řešení umožňuje, aby dešťová voda zůstávala v půdě na místě spadu, na rozdíl od minulosti, kde se často odváděla do přilehlých toků.

  1. Ochrana okolní přírody

Součástí P3 strategie zelenějších parků je i snaha o přirozenější souznění s rázem okolní krajiny. Děje se tak prostřednictvím výsadby lokálních dřevin, a to nejen přímo v P3 parcích, ale i jejich nejbližším okolí. Konkrétním příkladem je doplnění stromové aleje při příjezdu do Klecan nebo vybudování ochranného biotopu u parku u D1, jehož návrh byl prodiskutován s Odborem životního prostředí v Říčanech.

Logistické parky P3 v poslední době zažívají zelenou revoluci. Nad rámec efektivity a funkcionality svých parků myslí P3 i na udržitelnost nebo příjemné pracovní prostředí pro zaměstnance svých zákazníků. Tento přístup sklízí úspěch u zákazníků a ti ho začínají, i s ohledem na nižší provozní náklady, považovat za samozřejmý.

Související články

České čokoládové Velikonoce odstartovaly z parku P3 Prague D11
České čokoládové Velikonoce odstartovaly z parku P3 Prague D11

Pravděpodobně největší koncentraci čokoládových zajíců a dalších sezónních cukrovinek skrývá v těchto dnech nová velkokapacitní hala na východním okraji Prahy. Tu pro jednoho ze svých dlouhodobých klientů FM Logistic postavila na míru (Build-to-Suit) developerská společnost P3 a to za rekordních 171 dní od zahájení výstavby. Celková pronajatá skladovací a distribuční plocha, kterou si FM Logistic pronajala pro […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!