Bosch a AWS se dohodly na spolupráci v oblasti digitalizace logistiky

25 dubna 2022, 15:16

Společnost Bosch a americký poskytovatel cloudových služeb Amazon Web Services (AWS) chtějí zvýšit efektivitu a udržitelnost v dopravě a logistice. Logistické a spediční společnosti po celém světě budou mít rychlý a snadný přístup k digitálním službám prostřednictvím platformy provozované poskytovatelem AWS. V budoucnu budou jednotnou podporou v různých oblastech – od využití vozového parku, přes sledování toku zboží až po zpracování objednávek.

Za tímto účelem se nyní společnosti Bosch a AWS dohodly na strategické spolupráci. Bosch bude zodpovědný za vývoj a provoz logistické platformy, jejímž jádrem je tržiště digitálních služeb. AWS přispěje svou komplexní nabídkou cloudových služeb a odbornými znalostmi. Platforma umožní hladkou interakci různých služeb a dat. Dopravní a logistické společnosti tak budou moci bez vlastních na zdroje a náklady náročných IT projektů mnohem více využívat možností, které digitalizace nabízí. Tržiště bude rovněž otevřeno všem dalším poskytovatelům digitálních logistických služeb. Iniciativa přináší prospěch průmyslu i spotřebitelům, například díky větší spolehlivosti a transparentnosti při doručování zboží a zásilek. První verze logistické platformy bude představena na veletrhu v německém Hannoveru. Uvedení na trhy v Evropě, Indii a USA je plánováno na konec roku 2022.

Větší efektivita díky zvýšené digitalizaci

„Odvětví dopravy a logistiky je páteří světové ekonomiky. V nadcházejících letech bude muset zvládat rostoucí objem přepravy zboží a komodit a zároveň snižovat svou uhlíkovou stopu. Díky větší digitalizaci chceme společně s AWS pomoci logistickému průmyslu a nastartovat jeho budoucnost,“ říká Sandeep Nelamangala, výkonný ředitel společnosti Bosch Limited a executive sponsor divize Logistics Platform Business společnosti Bosch.

„Vývoj propojených dopravních funkcí je jednou z nejsložitějších technických výzev současnosti. Proto na řešení těchto specifických problémů spolupracujeme právě s takovým průkopníkem na trhu, jakým je společnost Bosch,“ říká Kathrin Renz, viceprezidentka divize Business Development and Industries ve společnosti AWS.

„Digitální tržiště umožní zákazníkům v oblasti logistiky rychle transformovat své podnikání na plně digitální komplexní hodnotový řetězec. Zákazníci budou moci využít námi nabízené nástroje, rámce a moduly pro digitalizaci a také zlepšit udržitelnost svých dopravních procesů.“

Roky konjunktury – a konec v nedohlednu

Boom v dopravě a logistice trvá již několik let. Ten se potvrdil v době koronavirové pandemie, kdy počet online objednávek a balíkových zásilek skokově vzrostl. Do roku 2030 vzroste celosvětová přeprava zboží o více než 40 % a do roku 2050 se dokonce očekává nárůst o více než 145 %. Tento růst probíhá na trhu, který je celosvětově velmi fragmentovaný a který se zároveň sám musí vypořádávat s různými neefektivními oblastmi.

Zde je několik faktů: Více než 95 procent společností působících v tomto odvětví jsou malé nebo střední podniky. Přibližně devět z deseti společností má v provozu méně než pět vozidel. Většina speditérů stále organizuje svůj každodenní provoz manuálně nebo pomocí různých nesouvisejících počítačových programů. Podle statistik Spolkového ministerstva digitalizace a dopravy týkajících se nákladní dopravy (dostupné pouze v němčině) proběhlo v roce 2020 více než 150 milionů jízd bez nákladu, což v součtu činí více než 6,5 miliardy tzv. „prázdných“ kilometrů nebo více než 160.000 zbytečných cest kolem zeměkoule za jeden rok. To je vážný problém nejen z důvodu ochrany klimatu, ale také kvůli již nyní problematickému nedostatku řidičů. Podle Spolkového svazu nákladní dopravy, logistiky a likvidace odpadů chybí jen v Německu 60 až 80 tisíc řidičů – a situace se celosvětově stále zhoršuje.

Mnoho výzev – jedno řešení

Společnost Bosch chce se svou logistickou platformou poskytnout rozhodující řešení mnoha výzev v oblasti dopravy a logistiky. Výhodou je, že bude vytvořen kompletní ekosystém a softwarové prostředí, ve kterém budou moci dopravci a speditéři individuálně sestavovat, rezervovat a realizovat služby, které od různých poskytovatelů potřebují. Platforma také umožní snadnou integraci těch aplikací, které již dnes hrají na trhu roli, například v oblasti systémů řízení dopravy. Díky sdílenému využívání dat, která jsou k dispozici ze správy vozového parku, mimo jiné prostřednictvím telematických systémů v nákladních vozidlech, se také daří propojovat a vytvářet kooperace různých služeb z různých oblastí. Tím se vše zjednodušuje.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!