Dva kamiony MKR Technology dojely do cíle Dakaru

17 ledna 2023, 12:46

Je dobojováno! Letošní 45. ročník rallye Dakar dojel po dvou těžkých týdnech do cílového Dammamu. Přestože si posádka severočeského kamionu z dílny MKR Technology přála jubilejní ročník ukončit na pódiu, ke kterému měna skvěle nakročeno, exploze hadice k „turbu“ ji nakonec na více než čtvrt hodiny zastavila. Počet pódiových umístění v poslední čtrnácté prověrce se tudíž nerozrostl. Kamiony MKR Technology byly čtyřikrát na pódiu a dvě etapy vyhrály.

MKR na Dakaru 2023

Poslední závodní prověrka z Al-Hofuf do cílového Dammamu přinesla místo závěrečné radosti zase jen starosti. De Baarův kamion si v blátivé rovinná etapě po pobřeží Arabského zálivu letěl pro vytouženou bednu, když náhle bouchla hadice turba a posádka musela zastavit a pomocí nových svorek ji znovu upevnit tak, aby mohla zdárně dokončit.

„Přijde mi až neuvěřitelné, co všechno se nám letos mohlo stát. Štěstí je prostě nedílnou součástí úspěchu na Dakaru a u nás to s ním bylo jako na houpačce. Kluci ale předváděli skvělé výkony a za to nasazení jim patří velký dík. I v těch zoufalých momentech vždycky dokázali ještě víc zabrat, bojovali,“ smeknul před celým týmem i posádkami konstruktér týmu MKR Technology Mario Kress.

V rychlé etapě na závěr, která byla dlouhá pouhých 136 kilometrů, hrála roli každá minuta. Přestože se posádce povedlo zmíněnou závadu rychle opravit celková ztráta devatenácti minut po projetí cílovou páskou znamenala, že kamion byl klasifikovaný na šestnácté příčce. Druhý z parťáků z Riwald Dakar Teamu Adwin Hoondert byl v rychlé asistenci dvanáctý. Své premiérové vítězství v posledním díle letošního Dakaru vybojoval s tatrou Litevec Paskevicius.

Přestože měla být poslední 14. etapa spíše rychlou a symbolickou tečkou, mnohým dokázala ještě pořádně zamotat hlavu. K výrazným změnám už ale nedošlo. Celkovým vítězem v kategorii kamionů se stal Holanďan Janus van Kasteren, též někdejší pilot severočeského renaultu. Stříbro za ním uhájil Čech Martin Macík, za kterým na třetí a čtvrté pozici následoval otec a syn Martin a Mitchel van den Brinkové. Jen kousek za desítkou na dvanácté pozici závod dokončil Adwin Hoondert v rychlé asistenci a po všech útrapách byl Pascal de Baar patnáctý. „Zažili jsme si své. Potkala nás řada technických problémů, ale také jsme ukázali, že bez nich jsme schopní soutěžit s nejlepšími a bojovat o pódium,“ uzavřel holandský pilot Pascal de Baar jubilejní 45. ročník legendární soutěže rallye Dakar.

Výsledky – 14. etapa (Al-Hofuf)  136 km:

1. Paskevicius (LTU) Tatra 1:18:34
2. Mitchel van den Brink (NLD) Iveco +0:07
3. Valtr (CZE) Tatra +1:46
4. Bouwens (BEL) Iveco +2:50
5. Martin van den Brink (NLD) Iveco +3:20
12. Adwin Hoondert (NLD) Renault Trucks +14:55
16. Pascal de Baar (NLD) Renault Trucks +19:26

Celkově:        

1. van Kasteren (NLD) Iveco 54:03:33
2. Macík (CZE) Iveco +1:14:34
3. Martin van den Brink (NLD) Iveco +2:40:22
4. Mitchel van den Brink (NLD) Iveco +4:02:29
5. Valtr (CZE) Tatra +5:06:09
12. Adwin Hoondert (NLD) Renault Trucks +25:40:34
15. Pascal de Baar (NLD) Renault Trucks +56:03:56

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!