Pátek třináctého je smůla i radost

16 ledna 2023, 9:41

Pátek třináctého, pro jednoho smůla, pro druhého radost. A nejinak se tento obávaný den podepsal i na 12. etapě dakarské rallye. Do páteční etapy totiž nestihl odstartovat Pascal de Baar, naopak jeho týmový parťák Adwin Hoondert se v náročné písčité etapě poprvé probojoval do elitní desítky.

„Ráno jsme šli do kolen. Pascal, který v posledních dvou etapách nechyběl na pódiu, zjistil přetlak v chladicím systému. To obvykle ukazuje na netěsnost hlavy, což by v daných podmínkách, kdy posádky byly v maratonské části a nemohli využít pomoci mechaniků a asistence, znamenalo konec v závodu. Díky dobré analýze kluci zjistili, že na vině bylo těsnění hlavy kompresoru, které potřebovalo vyměnit. Díky tomu ale posádka pozdě přijela na start a  do dnešní etapy nemohla odstartovat,“ byl zklamaný konstruktér závodních kamionů Mario Kress z MKR Technology.

Pascal de Baar přitom na start přijel „jen“ o 9 minut později. Devět minut, které znamenaly, že pilot se svojí posádkou z týmu Riwald Dakar nemohl bojovat o další pódium, a tak rovnou zamířil do bivaku. Radost ale přinesla rychlá asistence s Adwinem Hoondertem, která naopak těžkou maratonskou etapu zvládla v devátém nejrychlejším čase a vůbec poprvé se i přes omezení, jaká má asistenční kamion, dostala do elitní desítky. Dvanáctou prověrku, která účastníky zavedla z pouště Empty Quarter zpět do bivaku v Shaybahu, s měřeným úsekem dlouhým 185 kilometrů, vyhrál krajan Janus van Kasteren, který si jen upevnil svou vedoucí pozici. Adwin Hoondert je průběžně dvanáctý, de Baar klesnul na šestnáctou příčku.

Na účastníky letošního 45. ročníku legendární dálkové soutěže čekají o víkendu poslední dvě etapy. Sobotní třináctá prověrka je definitivně vyvede z pouště Empty Quarter. Předposlední trasa do bivaku v Al-Hofuf bude dlouhá téměř sedm set kilometrů, ale na sto padesáti měřených kilometrech mohou stále pořadím zamíchat dunová pole.

„Oba chlapi ukazují, že to v dunách umí, takže stále máme dvě šance zabojovat o etapové pódium,“ mrknul Mario Kress.

Výsledky – 12. etapa (Empty Quarter – Shaybah)  185 km:

  1. van Kasteren (NLD) Iveco 2:30:38
  2. Mitchel van den Brink (NLD) Iveco +18:38
  3. Martin van den Brink (NLD) Iveco +31:51
  4. Macík (CZE) Iveco +32:21
  5. van de Laar (NLD) Iveco +42:22

9. Adwin Hoondert (NLD) Renault Trucks +2:14:52

DNS (20) Pascal de Baar (NLD) Renault Trucks +27:29:22

 Celkově:        

  1. van Kasteren (NLD) Iveco 49:32:50
  2. Martin van den Brink (NLD) Iveco +33:03
  3. Macík (CZE) Iveco +1:20:07
  4. Mitchel van den Brink (NLD) Iveco +3:46:40
  5. Valtr (CZE) Tatra +5:03:18

12. Adwin Hoondert (NLD) Renault Trucks +24:40:50

16. Pascal de Baar (NLD) Renault Trucks +55:39:00

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!