25 let od spojení české značky Barum s německým Continentalem

5 března 2018, 11:38

Za svou pětadvacetiletou historii prodělal otrokovický výrobce osobních, nákladních i průmyslových pneumatik významný vývoj a rozvoj. Smlouva o joint-venture s koncernem Continental vstoupila v platnost před 25 lety, 1. března 1993. Od tohoto dne se datuje vznik společnosti Barum Continental spol. s r. o., současný Continental Barum s.r.o.

25. výročí spojení české značky Barum s německým ContinentalemHistorie otrokovické pneumatikárny sahá až do roku 1932, kdy firma Baťa ve Zlíně vyrábí první autopláště, ale i dopravní pásy a klínové řemeny.

Za dlouhá léta fungování gumárenství v regionu firma měnila své jméno a strukturu. Po roce 1989, spolu s přechodem k tržní ekonomice a nárůstem konkurence na trhu, se pro mnoho podniků stalo životní nutností navázat spolupráci s úspěšnou a zavedenou zahraniční firmou.

Německý koncern Continental vstoupil do Barum a. s. Otrokovice podpisem smlouvy o joint-venture 21.12.1992. Dohoda začala platit od 1. března 1993, kdy rovněž vznikla společnost s ručením omezeným Barum Continental.

Zatímco v roce 1993 činila roční produkce osobních pneumatik 2,5 miliony kusů, po dvaceti pěti letech se v otrokovickém závodě vyrobí téměř 21 milionů plášťů. V letech 2007 a 2011 bylo vyrobeno dosud nejvyšší množství osobních plášťů, a to 21,3 milionů v rozměrových řadách od 13 do 24 palců. Momentálním trendem je produkce složitějších, vysokorychlostních plášťů (UHP) či pneumatik s technologií ContiSeal a ContiSilent.

Podobný razantní rozvoj prodělala i výroba nákladních a průmyslových plášťů. Před 25 lety se jich v Otrokovicích vyrábělo 115 tisíc kusů, loni to ale již bylo rekordních 1,6 milionů v obou výrobkových kategorií. Produktové portfolio je také velmi široké – od 8 palců do 24 palců.

I ve strojírenském odvětví, ve výrobě vulkanizačních forem, došlo k výraznému navýšení výroby. V roce 1993 se jich zde nevyrábělo ani 100 kusů ročně. Aktuálně je roční produkce VFC (Výroba forem Continental) 1.200 vulkanizačních forem pro osobní pneumatiky.

Koncern Continental má v současné době 22 pneumatikáren po celém světě a ten otrokovický je tím největším, co se počtu všech vyráběných kusů osobních plášťů týče.

Otrokovický Continental Barum se specializuje na výrobu prémiové značky Continental, ale v jeho výrobním portfóliu samozřejmě nechybí ani nejznámější lokální značka pneumatik Barum. Dalšími vyráběnými koncernovými značkami jsou také například Matador, Uniroyal, Semperit a General Tire.

Všechny vyrobené osobní pneumatiky z Otrokovic tvoří 6,6 % evropské spotřeby plášťů a v kategorii nákladních je to dokonce ještě o 5 % více, kdy otrokovická produkce pokryje více než 11 % poptávky na evropském kontinentu.

Od roku 1993 byl v otrokovické pneumatikárně vyrobeno celkem 390 milionů plášťů pro osobní automobily, 13 milionů těžkých i lehkých nákladních plášťů a z kategorie průmyslových plášťů to je téměř 1,5 milionů kusů.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!