Logističtí operátoři DB Schenker už na vlastní oči vidí, jak bude vypadat budoucnost logistiky. Používáním brýlí se smíšenou a rozšířenou realitou si umí práci ve skladech zjednodušit už dnes. Technologie, které v zorném poli zobrazují dodatečné informace a zároveň reagují na to, co skladník vidí, pomáhají například školit zaměstnance nebo přepojit na virtuální technickou podporu, a díky hands-free ovládání přitom vůbec neruší od práce, která vyžaduje obě ruce.
High-tech vybavení už dostali například skladníci v terminálech ve Valašském Meziříčí a v Brně. Brýle Microsoft HoloLens využívají technologii smíšené reality – kombinaci fyzického a digitálního světa, která na displej brýlí promítá 3D objekty a uživatel je tak vidí v realitě před sebou a může s nimi pracovat. To se hodí například při složitých montážních procesech, kdy brýle zaměstnanci nabídnou instrukce a vizualizace. Při školení a vzdělávání se mohou pracovníci interaktivně učit jednotlivé procesy přímo v prostředí skladu, aniž by potřebovali asistenci zkušenějšího kolegy.
„Technici mohou na dálku konzultovat a řešit problémy se specialisty, což urychluje diagnostiku a opravy. Dají se využít také na hovory se zákazníkem, který si skrze brýle může celý sklad virtuálně prohlédnout,“ říká Jakub Bilý, site manager DB Schenker.
Špičková technologie v odolném provedení
Skladníci potřebují mít při práci volné ruce a neztrácet čas zdlouhavým hledáním informací v počítači. Proto DB Schenker nasadil další technologii – RealWear Navigator 520. Brýle mají oproti HoloLens kompaktnější konstrukci, dají se používat s přilbami a zaměřují se spíše na hlasové ovládání než na pokročilou smíšenou realitu. Zaměstnanci v pardubické pobočce je využívají pro hands-free práci v logistice a údržbě.
Operátoři mohou sdílet obraz z kamery brýlí odborníky, kteří fyzicky sedí v jiné pobočce, a v reálném čase získávat zpětnou vazbu a rady, jak postupovat při řešení problémů. Díky své robustnosti a odolnosti jsou vhodné do náročnějšího provozu, vydrží i pád ze dvou metrů. Zároveň se ale jedná o jedny z nejlehčích brýlí pro rozšířenou realitu na trhu. Nabízí kvalitní displej s optimalizací pro různé světelné podmínky, což je klíčové v oblastech s proměnlivým osvětlením. Potlačují okolní hluk a disponují biometrickou čtečkou. Díky ovládání hlasovými příkazy se dají použít i ve chvílích, kdy zaměstnanec nemá volné ruce.
„Plánujeme rozšíření nasazení RealWear headsetů v oblasti vzdálené podpory a inspekcí, kde umožní operátorům efektivně komunikovat s kolegy bez nutnosti přerušení práce. Dále k řešení reklamací, 5S auditům a Gemba walkům. U těchto inspekcí a auditů jsou brýle schopné zaznamenat všechny nálezy včetně fotografií a videí do sdíleného formuláře a my pak šetříme čas tím, že informace nemusíme upravovat a přepisovat, a hlavně je máme k dispozici ihned po auditu,“ uvádí Jakub Bilý, site manager DB Schenker.
Novinkám fandi jak zaměstnanci, tak zákazníci
To, jak se technologie v praxi osvědčí, velmi záleží na tom, jak je přijmou sami skladníci, nebo operátoři.
„Výzvy, se kterými se potýkáme, jsou především integrace nových technologií do stávajících procesů a přijetí inovací zaměstnanci – je důležité, aby pracovníci technologie nejen používali, ale také je vnímali jako přínosné. Zpětná vazba je zatím naštěstí pozitivní a na systém si zvykli poměrně rychle,“ doplňuje Jakub Bilý.
DB Schenker ve svých skladech maximálně využívá inovace a moderní technologie ke zjednodušení procesů a zvýšení kvality služeb společnosti. Kromě chytrých brýlí to dokazuje i nasazení autonomního robota Dexory pro zefektivnění procesu inventarizace. Nedávno tyto technologie DB Schenker představil svým zákazníkům, když pro ně uspořádal tzv. Tech Days.
Do budoucna očekává logistická společnost další pokrok v umělé inteligenci pro prediktivní logistiku, širší využití autonomních systémů v kombinaci s IoT senzory a počítá s tím, že v chytrých skladech bude do každodenní reality tak, jak ji známe, stále více vstupovat ta virtuální. Ať už v logistice, nebo kdekoliv jinde.
Komentáře