Firmy skupiny CSG a Tatra Trucks budou vystavovat na veletrhu World Defense Show 2024

31 ledna 2024, 10:31

V saúdskoarabském Rijádu se bude ve dnech 4. až 8. února konat přehlídka bezpečnostních a obranných technologií World Defense Show 2024. Přestože jde teprve o druhý ročník, už se World Defense Show (WDS) stačila zařadit mezi celosvětově nejvýznamnější události v oboru a zároveň zahajuje výstavní sezonu. V Rijádu tak nebude chybět žádný ze světových lídrů obranného průmyslu, mezi vystavovateli se představí i společnosti patřící do Czechoslovak Group (CSG).

Saúdská Arábie a oblasti Blízkého a Středního východu jsou důležitými trhy pro vojenské a obranné technologie, ze kterých pocházejí zajímaví zákazníci pro společnosti průmyslově-technologické skupiny CSG. Proto vystavovaly již na první ročníku WDS v rámci společného národního stánku České republiky. Letos se představí na samostatném stánku CSG v sousedství českého národního stánku, konkrétně to budou kopřivnická Tatra Trucks, šternberská Excalibur Army, dále slovenská MSM Group, pardubická Retia a také společnost Excalibur International nebo italská firma Fiocchi. Společný stánek CSG bude největší z české účasti.

Tatra Trucks přiblíží prostřednictvím společnosti Tatra Export návštěvníkům a potenciálním zákazníkům vozy a aplikace pro vojenské účely. Půjde o automobily z modelových řad Tatra Force, Tatra Tactic a Tatra Phoenix, jež slouží v řadě ozbrojených sil po celém světě, včetně Blízkého a Středního východu, a dodávají se v nejrůznějších provedeních. Používají se jako logistická vozidla nebo jako nosiče speciálních nástaveb či zbraňových systémů. Ve spolupráci s Tatra Trucks byl během posledních let v Saúdské Arábii dokonce vybudován výrobní podnik, který vozy Tatra vyrábí pro místní armádu a trh. Tatrovky se nově montují i v sousedních Spojených arabských emirátech, rovněž pro vojenské použití a civilní aplikace.

Blízký východ a Asie jsou také doménou společnosti Excalibur Army, jejíž produkty již v těchto teritoriích rovněž nalezly své zákazníky. Do Spojených arabských emirátů dodala například vozy Patriot 4×4 a Treva-30, vedle nich šternberská firma na WDS 2024 představí také nejnovější dělostřelecký systém Morana 155 mm nebo systém DITA 155 mm, oba na podvozcích Tatra. Potenciální zákazníci se budou moci také seznámit s dělostřeleckými raketomety RM-70 Vampire nebo BM-21 MT Striga ráže 122 mm i se speciálními ženijními vozidly, jako jsou mostní automobily AM-70EX a AM-50EX nebo dekontaminační vozidlo DECON, rovněž s podvozky Tatra.

Společnost MSM Group ukáže celou škálu moderní velkorážové munice včetně cvičné z produkce firem VOP Nováky, ZVS a Fábrica de Municiones de Granada. Návštěvníci stánku CSG se budou moci seznámit s dělostřeleckou municí ráže 155 mm standardu NATO vhodnou pro samohybné houfnice. Dále to bude tanková munice ráže 120 mm a také munice ráže 105 mm, která je určena jak pro dělostřelectvo, tak pro použití v obrněné technice včetně tanků. Nebude chybět ani ukázka komponentů pro střelivo, jako jsou zapalovače, iniciační jednotky atd.

Dalším vystavovatelem v expozici CSG bude pardubická Retia, která představí jeden ze svých hlavních produktů – 3D radar ReGuard se schopností lokalizovat a sledovat nejen vzdušné cíle s malou odraznou plochou, ale také pozemní cíle. Jde o kompaktní zařízení, které je vhodné pro použití v systémech protivzdušné obrany, především pro ochranu proti dronům a nízkoletícím cílům. Retia také vystaví unikátní radarové zařízení ReTwis 5+, jehož technologii rozvíjí již řadu let. ReTwis je schopen detekovat živé objekty a osoby za nekovovými překážkami, což je vlastnost, kterou oceňují především bezpečnostní složky. Retii se s tímto produktem podařilo uspět na několika významných trzích, jako jsou například USA.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!