Proč je olejový filtr nutný pro vaše vozidlo?

23 ledna 2023, 11:10

Čistý motorový olej je důležitý, protože pokud by olej zůstal delší dobu nefiltrovaný, mohl by se nasytit drobnými tvrdými částicemi, které mohou způsobit opotřebení povrchů v motoru. Takto znečištěný olej může opotřebovat strojní součásti olejového čerpadla a poškodit ložiskové plochy v motoru.

Jak funguje olejový filtr?

První stupeň filtrace začíná, když je olej odebírán z olejové vany tzv. olejovým sítkem. Sítko zastaví největší frakce nečistot, např. velké kovové částice nebo uhelné usazeniny.  Poté, co je olej odebrán olejovým čerpadlem, je natlačen do olejového filtru. Olej se do něj dostává malými otvory, které jsou umístěny vedle závitu. Dostává se na filtrační materiál. Speciální uspořádání filtračního materiálu uvnitř filtru pomáhá zvětšit povrch filtračního materiálu.

Výběr správného olejového filtru pro vaše vozidlo je nesmírně důležitý. Většina olejových filtrů vypadá velmi podobně, ale malé rozdíly v závitech nebo velikosti těsnění mohou rozhodnout o tom, zda bude konkrétní filtr ve vašem vozidle fungovat. Nejlepší způsob, jak určit, jaký olejový filtr potřebujete, je nahlédnout do návodu k obsluze nebo do katalogu náhradních dílů. Použití nesprávného filtru může způsobit únik oleje z motoru nebo může špatně padnoucí filtr prostě vypadnout. Obě tyto situace mohou vést k vážnému poškození motoru.

Obrázek olejového filtru z automobilovedily24.cz

Olejové filtry se časem zhoršují, ale existují některé faktory, které mohou způsobit jejich ucpání nebo poškození rychleji, než je běžné:

  • Byla použita špatná nesprávná maziva.
  • Filtr byl nesprávně nainstalován.
  • Filtr nebyl používán v souladu s technickými podmínkami servisu.
  • Těsnění filtru je poškozené.
  • Vozidlo je provozováno agresivně, zejména při studeném motoru.

Pokud zjistíte poškození olejového filtru, které není způsobeno běžným opotřebením, měli byste také zkontrolovat mazací systém vozidla.

Každá výměna oleje by měla být spojena s výměnou olejového filtru. Olejové filtry by měly být vyměněny nebo vyčištěny po ujetí určitého počtu kilometrů. Většina olejových filtrů je navržena tak, aby vydržely přibližně 10.000 km. Olejové filtry však mohou vydržet 12.000 až 40.000 km.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!