Nafta zřejmě bude opět levnější než benzín

, 18 května 2022, 15:08

Ruská agrese na Ukrajině vyhnala ceny pohonných hmot do rekordních úrovní. Protože je nafta strategická komodita, dynamika jejího zdražování byla výrazně vyšší, a proto je od března o několik korun na litru dražší než benzín. Plošné ceny paliv, které zpravidla indikují další vývoj standardních cen na stojanech čerpacích stanic, ale naznačují návrat k normálnímu stavu. Cena Naturalu 95, který je zatížen vyšší spotřební daní, bude výrazně vyšší, a proto by měl být brzy opět dražší než nafta.

Ceny benzínu a nafty pokořily krátce po ruské invazi na Ukrajinu hranici 40 Kč/l a dále rostly k rekordním výšinám. „Výraznějším tempem zdražovala nafta, protože jde o strategickou a pro průmysl nepostradatelnou komoditu. I přes to, že loni klesla spotřební daň u nafty o korunu, je tak její průměrná cena v posledních dvou měsících o 2 až 3 koruny vyšší než u benzínu,“ popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která je autorizovaným distributorem tankovacích karet Shell.

Ceny pohonných hmot aktuálně stoupají už několikátý týden v řadě. „Oproti dosavadnímu vývoji je ale vyšší dynamika zdražování patrná u benzínu. V mezitýdenním srovnání vzrostla průměrná cena Naturalu 95 o více než 60 haléřů, cena nafty je nižší o jednotky haléřů. Cenový rozdíl mezi oběma palivy poklesl o 70 haléřů na 1,50 Kč/l,“ říká Damir Duraković a dodává, že plošné ceny paliv určené pro firemní zákazníky indikují další výraznější zdražení benzínu.

Takzvané plošné ceny paliv vyhlašují petrolejáři zpravidla na týdenní bázi pro firemní zákazníky. Platí univerzálně v dané síti čerpacích stanic bez ohledu na běžné totemové ceny a lokální cenové výkyvy. Zatímco standardní ceny na stojanech čerpacích stanic mají obvykle určitou setrvačnost, plošné ceny bezprostředně reflektují vývoj na trzích a většinou tak mohou být dobrým ukazatelem, kam se v nejbližší době běžné ceny na stojanech čerpaček posunou.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!