Tatra Trucks vyrobila již 10 tisíc vozů pod českými vlastníky

4 května 2022, 14:29

Tatra Trucks ve středu 27. dubna slavnostně představila hostům a zástupcům médií desetitisící vůz značky Tatra, který vyrobila od doby, kdy značku a továrnu i vše s nimi související převzali současní čeští vlastníci – majitelé skupin Czechoslovak Group a Promet Group. Výročním vozem je TATRA PHOENIX 10×10 pro australského zákazníka.

Výroční Tatra Phoenix

Již devět let je kopřivnická továrna a značka TATRA plně v českých rukách. Stalo se tak v roce 2013, kdy je koupila společnost TATRA TRUCKS a.s., tehdy vlastněná podnikateli Jaroslavem Strnadem a Reném Materou. Kopřivnický podnik se na začátku minulého desetiletí dostal do krize a hrozil mu dokonce zánik. Noví majitelé ve spolupráci se špičkovými českými manažery však společnost zachránili, restrukturalizovali a postupně z ní vytvořili prosperující firmu. Ta se v rukách současných majitelů, jimiž jsou Michal Strnad, který převzal štafetu po svém otci, a René Matera, nadále rozvíjí a proniká na nové trhy po celém světě.

Výroční vůz je typu TATRA PHOENIX s podvozkem v konfiguraci 10×10 určený pro provoz v těžkém terénu v dolech (tzv. stemming truck), ale i na zpevněných komunikacích. Vůz má řiditelné první dvě a poslední nápravu a je vybaven motorem Paccar MX-13 o výkonu 390 kW a plně automatickou převodovkou Allison. Je schopen přepravit více než 35 t nákladu, celková hmotnost vozu tak může dosahovat až 62 t.

Výroční Tatra Phoenix

Konstruktéři kopřivnické automobilky modelovou řadu TATRA PHOENIX vytvořili tak, aby uspěla jak na tradičních trzích, kde jsou vozy TATRA dobře známé, tak i nových trzích, a především tam, kde legislativa vyžaduje plnění nejpřísnějších emisních limitů. O kvalitách vozu TATRA PHOENIX svědčí i prestižní mezinárodní titul „The Best AWD Truck 2012″ – Nejlepší plněpohonné vozidlo roku 2012, který získal v celoevropské anketě „International Truck of the Year“ jen rok po zahájení sériové výroby. Tehdy to bylo vůbec poprvé, kdy byl výrobek některé ze středoevropských a východoevropských automobilek nominován do této ankety a získal takto prestižní titul.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!