Elektrické nákladní vozy i autobusy potřebují speciální pneumatiky

, 11 srpna 2020, 13:58

Vozidla s elektrickým a hybridním pohonem jsou těžší než jejich protějšky s běžnými motory. Při rozjíždění působí na vozovku daleko větším krouticím momentem. V ideálním případě jsou tato auta pro cestující sotva slyšitelná. Velkou roli v tom hrají i pneumatiky.

ContiSilent Technology od společnosti Continental
ContiSilent Technology od společnosti Continental

Kromě vlastností, které se od pneumatik tradičně očekávají – bezpečnost na mokrých i suchých vozovkách, přesné řízení, krátká brzdná dráha, odolnost proti aquaplaningu nebo maximální kilometrový nájezd, je pro elektromobily zvláště důležitý i nízký valivý odpor. Vývojáři pneumatik v hannoverském závodě společnosti Continental se s touto výzvou vypořádali a navrhli pneumatiky určené speciálně pro automobily, autobusy a nákladní vozidla s elektrickým pohonem.

Vyšší hmotnost vozidel s elektrickým pohonem je způsobena bateriemi, které váží daleko více než plná palivová nádrž auta se spalovacím motorem. U hybridů to platí dvojnásobně, protože jsou vybaveny nejen spalovacím motorem, ale také elektromotorem. V jejich útrobách najdeme jak palivovou nádrž, tak i výkonné baterie. Tato vyšší hmotnost je kompenzována vyšší nosností kostry pneumatik, které ve většině případů nesou označení symbolem XL.

„Symbol XL dokládá vyšší index zatížení pneumatik,“ říká Andreas Schlenke, inženýr oddělení vývoje pneumatik ve společnosti Continental. „V současné době probíhají snahy o standardizaci pneumatik, které mají ještě větší nosnost. Ty budou velmi pravděpodobně označeny symbolem XL+. Minimalizace opotřebení způsobené vysokým krouticím momentem při rozjezdu vyžaduje i změny dezénu a směsi, ze které je vyroben.“

Pro velmi nízký valivý odpor je nutné současně upravit dezén běhounu, použité směsi, konstrukci pneumatiky (zejména její bočnice) a také snižováním celkové hmotnosti. Všechna tato opatření je nutné pečlivě zkoordinovat pro zachování maximální bezpečnosti pneumatik. Elektromobily jsou ve srovnání se stejným modelem vozu se spalovacím motorem výrazně tišší, a proto je důležité snížit hlučnost pneumatik na minimum. Toho lze dosáhnout přidáním speciální pěnové vrstvy do pneumatiky –  technologie Continental ContiSilent.

Continental vyrábí také pneumatiky pro nákladní vozidla a autobusy s elektrickým pohonem – jedná se například o model Conti Urban HA3 pro městské elektrobusy. V roce 2018 představila společnost Continental na frankfurtském autosalonu prototyp pneumatiky určené pro elektrická nákladní vozidla se speciálně navrženým dezénem a bočnicí.

Podle principu „vysoký a úzký“ platí, že velký průměr pneumatik s úzkou kontaktní plochou přispívá ke snížení valivého odporu. Například pneumatika 205/65 R 22 má velmi nízký valivý odpor jen díky svému velkému průměru.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!