Dachser staví na svém motoru růstu

, 8 dubna 2020, 13:41

Mezinárodní logistický provider Dachser rostl navzdory slábnoucí globální ekonomice i v roce 2019. Společnost zaznamenala nárůst konsolidovaného čistého obratu o 1,6 procenta na 5,66 miliard euro. Motorem růstu byla opět obchodní oblast Road Logistics, jejíž obrat se zvýšil o 2,9 procent na 4,6 miliardy euro. Oproti tomu snížení obratu o 4,1 procenta zaznamenala obchodní oblast Air & Sea Logistics, a to zejména na základě slabší poptávky po leteckých přepravách ze segmentu automotive.

Dachser

V kontrastu s nárůstem obratu je snížení počtu zásilek a tonáže. Počet zásilek se snížil o cca 3,7 procent z 83,7 na 80,6 milionů, ale tonáž zásilek v meziročním srovnání jen mírně klesla o přibližně 1 procento ze 41,4 na 41 milionů tun.

„Jakmile se v ekonomice ‚obrátí vítr‘, nabývají kvalita a spolehlivost na ještě větším významu než dříve,“ říká Bernhard Simon, CEO společnosti Dachser, a dodává, „proto se ještě více zajímáme o kvalifikované a motivované zaměstnance a neustále investujeme do naší sítě, našich procesů a našeho IT.“

Detailní pohled na vývoj v roce 2019

Obchodní oblast Road Logistics, která zahrnuje přepravy a skladování průmyslového zboží (European Logistics) a potravin (Food Logistics), je stále stabilizátorem a zároveň dynamickým motorem růstu společnosti. V roce 2019 zvýšila oblast Road Logistics svůj konsolidovaný čistý obrat o 2,9 procenta ze 4,47 na 4,60 miliard euro. Obchodní divize European Logistics k tomu přispěla 3,63 miliardami euro (nárůst o 2,4 procenta).

„K přetrvávajícím silným mezinárodním přepravám se přidal také pozitivní vývoj v oblasti kontraktní logistiky v celé Evropě. Přestože se situace na trhu s přepravami v průběhu roku 2019 uvolnila, zůstává nedostatek řidičů a odborných pracovních sil v Německu a mnoha dalších evropských zemích tou nejpalčivější výzvou,“ uvádí Bernhard Simon.

Nejsilnějšího růstu dosáhla v roce 2019 obchodní divize Food Logistics. V oblasti logistiky potravin vzrostl obrat společnosti o 5,1 procento z 917 na 964 milionů euro. Počet odbavených zásilek poklesl o 1,7 procenta, zatímco tonáž zásilek zaznamenala mírný nárůst o 0,6 procenta.

„Logistika potravin je už řadu let spolehlivým pilířem našeho obchodního modelu,“ vysvětluje Bernhard Simon, a dodává, „Spojení s našimi partnery v síti European Food Network se ukázalo jako vysloveně stabilní a plodné.“

Dachser Česká republika: stabilní organický růst

Dachser v České republice uzavřel rok 2019 se šestiprocentním nárůstem obratu. Podílely se na něm především pozemní přepravy a služby kontraktní logistiky. Počet zásilek se vyšplhal na 1,12 milionů kusů, celková tonáž za loňský rok činila téměř 648 tisíc tun. Společnost posilovala v přepravách sběrnou službou na jih Evropy, zejména do Španělska, Francie a Itálie. Tradičně nejsilnější zůstaly přímé linky sběrné služby do Německa.

„Podařilo se nám získat nové akvizice především v oblasti strojírenství i automotive, rostli jsme ale i společně s našimi zákazníky, a to jak ve sběrné službě, tak v celovozových přepravách,“ říká Ing. Jan Pihar, generální ředitel Dachser Czech Republic.

Společnost se v minulém roce věnovala také testování a aplikaci nejnovějších technologií do svých logistických provozů a investovala i do vzdělávání svých zaměstnanců.

Krize v důsledku nového koronaviru: Ukotvení stability v těžkých dobách

S cílem dalšího zlepšení kvality služeb investoval Dachser jako rodinná společnost v minulém roce 151 milionů euro do výstavby či rozšíření překládkových hal a skladů, do IT systémů a technického vybavení. Pro letošní rok jsou investice naplánovány ve stejném rozsahu. Ovšem aktuální krize způsobená šířením nového koronaviru je důvodem k tomu, že i Dachser, stejně jako mnoho dalších společností, bude muset své cíle upravit.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!