Vize společnosti Continental: doručování zásilek autonomními vozidly a kurýrními roboty

29 ledna 2019, 12:08

V první polovině ledna představila společnost Continental na veletrhu spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas koncept autonomního rozvážkového vozidla, které umožňuje nasazení kurýrních robotů pro doručení balíčků koncovým zákazníkům i bez nutnosti jejich fyzické přítomnosti k vyzvednutí zásilky.

Continental Cube

Propojení autonomního vozidla, v tomto případě mikrobusu Continental Urban Mobility Experience (CUbE), a kurýrního robota představuje efektivnější a úspornější způsob distribuce zboží. Vozidlo CUbE, které tvoří vývojovou platformu autonomních vozidel s elektrickým pohonem společnosti Continental, je všeobecně považováno za řešení vhodné pro dopravu zboží ve městě z distribučního skladu ke koncovému zákazníkovi či naopak. Tento typ vozidla, označovaného také jako robotaxi, se stane důležitou součástí komplexního distribučního systému rozvážkové služby budoucnosti.

Smyslem takových vozů je dokonalé využití přepravní kapacity a zkrácení čekacích lhůt. Odhady odborníků naznačují, že v hustě osídlených aglomeracích požadavky na přepravu zboží dokonce překonají výrazně narůstající nároky na dopravu cestujících.

Společnost Continental disponuje odbornými znalostmi z oblasti škálovatelných technologií a pokročilých snímačů a také se zařízeními pro sledování okolního prostředí, přesné určení místa nebo analýzu aktuální dopravní situace. V neposlední řadě se zabývá také umělou inteligencí a mechatronickými pohony. Tyto systémy a bohaté know-how společnosti Continental umožňují nabídnout nová řešení měnících se požadavků na dopravu.

Distribuce zboží a doručování zásilek v hustě osídlených oblastech představuje dynamicky rostoucí trh, který odráží stále rostoucí objem nákupů na internetu. S nárůstem objemu zásilek se stávají důležité i hodinové náklady na dopravu. A v tom spočívá hlavní odlišnost této části distribučního řetězce. Automatizovaná rozvážka zboží by podle řady zdrojů měla obstarat až 80 procent všech dodávek mezi společnostmi a koncovými zákazníky.

Continental Cube doručování zásilek

Společnost Continental spatřuje v automatizované distribuci zboží samozřejmou součást městské dopravy v budoucnosti, která rozšíří možnosti současných rozvážkových služeb. Vozidlo CUbE může převážet jednoho nebo více kurýrních robotů a vypustit je tak, aby jako poslední článek distribučního řetězce zajistili doručení na požadované místo.

Zatímco dnes se mnoho balíčků rozváží během dne, kdy je většina lidí v práci, ve škole nebo tráví svůj čas jinak, robotaxi lze využít ke kurýrním službám mimo tuto dobu. Společnost Continental představila distribuční systém budoucnosti na praktickém příkladu spojení autonomního mikrobusu a kurýrního robota během své prezentace na veletrhu spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas letos v lednu.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!