Společnost NSK vyvinula unikátní zařízení pro hydraulické měření zatížení

, 15 ledna 2019, 10:39

Jako první na světě vyvinula firma NSK zařízení na měření zatížení, které zabraňuje přetížení u užitkových vozidel a zlepšuje bezpečnost silničního provozu. Zařízení, nabízené jako příslušenství dodávkových, lehkých nákladních a jiných užitkových vozidel, umožňuje přesné vážení nákladu při pohybu vozidla.

Zařízení NSK pro měření zatížení přenáší údaj o hmotnosti nákladu bezdrátově do palubního systému vozidla nebo do mobilního telefonu
Zařízení přenáší údaj o hmotnosti nákladu bezdrátově do palubního systému nebo do mobilu

Přetěžování vozidel jako společenský problém poutá pozornost v mnoha státech. Tento přestupek se významně podílí na vzniku mnoha vážných nehod. Přetížení vozidel navíc způsobuje poškození dopravní infrastruktury (zvlnění vozovky, vznik trhlin a výmolů), které podstatně zhoršuje bezpečnost i komfort silničního provozu.

Vlády po celém světě tedy hledají způsob, jak zpřísnit regulaci a postihy, a tak předcházet přetěžování vozidel. Například dálnice v Německu jsou vybaveny snímači zatížení na více než 700 místech. Řidiči přistižení při jízdě s přetíženým vozidlem více než třikrát do roka přijdou o řidičský průkaz. Poté, co ho získají zpět, je pro ně obtížnější získat zaměstnání jako profesionální řidič. Podobné je to v Japonsku, kde jsou mýtné brány na dálnicích často
vybaveny i elektronickými váhami.

Zařízení pro měření zatížení od společnosti NSK se vyznačuje snadnou montáží na tlumiče většiny vozidel
Zařízení pro měření zatížení od společnosti NSK se vyznačuje snadnou montáží na tlumiče většiny vozidel

K tomu, aby byl řidič sám upozorněn na přetížení svého vozidla, vyvinula společnost NSK kompaktní měřicí zařízení určené k instalaci přímo na vozidlo. Měřicí přístroj je vybavený membránou, jež se zatížením deformuje, a tím způsobuje zvýšení tlaku v kapalinové měřicí komoře. Z nárůstu tlaku je možné spočítat zatížení. Hydraulická kapalina je v podstatě nestlačitelná (má velký modul stlačitelnosti), což umožňuje přesné měření i při malém průhybu membrány.

Nedílnou součástí konstrukce je dvojité těsnění zabraňující úniku kapaliny. Dojde-li přece k
velmi nepravděpodobné události úniku kapaliny z hydraulické komory, pružina tlumiče se jen nepatrně protáhne, aby uzavřela mezeru nad pístem měřicího zařízení, jinak není činnost tlumiče negativně ovlivněna. Zařízení pro měření zatížení se vyznačuje také kompaktním tvarem a velmi tenkou konstrukcí (25 mm), proto po jeho instalaci nedochází výraznému zkrácení chodu tlumičů.

Zařízení pro měření zatížení od NSK má dvojité těsnění, které zabraňuje úniku kapaliny
Zařízení má dvojité těsnění, které zabraňuje úniku kapaliny

Společnost NSK nyní dále pracuje na tom, jak mohou data z měřicího zařízení pomoci vyvinout řídicí systém vozidla ohleduplný k životnímu prostředí a přispívající k bezpečnější a komfortnější jízdě. Tyto vývojové práce zahrnují bezpečnější brzdění prostřednictvím
nezávislého řízení předních a zadních brzd, které bere v úvahu rozložení nákladu. Kromě toho se NSK zaměřuje na snižování spotřeby vozidel regulací činnosti převodovky podle hmotnosti nákladu. NSK dále uvažuje o několika způsobech, jak tuto měřicí techniku využít pro zlepšení přesnosti řízení a komfortu jízdy.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!