DB Schenker zahájil provoz největšího vodíkového kamionu

19 dubna 2023, 10:01

DB Schenker je prvním z logistických poskytovatelů, který využívá nákladní vozidlo s palivovými články (FCEV) ve třídě 40 tun na přeshraniční přepravy. Tahač s návěsem na vodíkový pohon denně jezdí z Kolína nad Rýnem do belgického Eupenu.

DB Schenker

Nasazení prvního 40tunového vozidla na vodíkový pohon v přeshraniční dopravě mezi Německem a Belgií je pro nás velkým úspěchem. Také důkazem toho, že se pohybujeme na technologické špičce a spolupracujeme s inovativními a vysoce výkonnými společnostmi zabývajícími se ekologickou mobilitou,” říká Cyrille Bonjean, výkonný viceprezident pro pozemní dopravu v Evropě, DB Schenker.

Dojezd vozidla společnosti Hyzone je zhruba 400 kilometrů, navíc jeho maximální užitečné zatížení je o 100 % vyšší než u elektricky poháněných nákladních vozů. Velkou výhodou vodíkové technologie v každodenním provozu je i rychlý proces doplňování paliva, který trvá přibližně 15 minut.

Společnost DB Schenker používá nákladní vozidlo Hyzon v rámci modelu pay-per-use, který nabízí společnost hylane, půjčovna specializující se na užitková vozidla s neutrálními emisemi CO2.

 Rozšíření flotily vozidel na alternativní paliva

Paletu nákladních vozidel s alternativním pohonem rozšíří v evropském portfoliu DB Schenker také eActros LongHaul. Inovativní využití bateriově-elektrického tahače umožní přepravy na delší vzdálenosti, dojezd se předpokládá přibližně 500 km. Jejich sériovou výrobu by měl Mercedes Benz Truck zahájit v příštím roce a celkem jich logistické společnosti předá 100.

eActros LongHaul nám umožní používat bateriová elektrická vozidla na dálkových trasách. Do naší sítě sběrných služeb pro dálkovou přepravu tak můžeme zařadit jak nákladní vozy s výměnnými nástavbami, tak tahače, které lze využít i v FTL a LTL přepravě,“ dodal Cyrille Bonjean.

Baterie s technologií lithium-železofosfátových článků (LFP), které eActros LongHaul používá, se vyznačují především dlouhou životností a větší využitelnou energií. Lze je nabíjet sériově z 20 na 80 procent za méně než 30 minut na nabíjecí stanici se standardním výkonem přibližně jeden megawatt. Tři baterie poskytují celkovou instalovanou kapacitu přes 600 kWh a dva elektromotory jako součást nového eActrosu generují 400 kW trvalého výkonu a 600 kW maximálního výkonu.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!