ZF: Inženýři nové generace a IT profesionálové v automobilovém průmyslu

30 listopadu 2022, 12:04

Automobilový průmysl se dynamicky rozvíjí a generuje poptávku po inovativních řešeních a nových technologiích, které se vyvíjejí i v Polsku a České republice. Stejně jako v jiných oblastech průmyslu je v současné době poptávka po specializovaných inženýrech mnohonásobně větší než dostupnost specialistů.

Skupina ZF, která v současné době zaměstnává téměř 23.750 inženýrů a programátorů v 31 zemích světa, provedla v červnu letošního roku průzkum veřejného mínění mezi inženýry zaměstnanými na pobočkách společnosti v Polsku a České republice a zkoumala svět jejich hodnot, profesních potřeb, stejně jako jejich vnímání odvětví a vize jeho rozvoje.

Průzkum byl kvalitativní a po jeho výsledcích následovala zpráva „Inženýři nové generace a inženýři v automobilovém průmyslu“, která se blíže zabývá názory a postoji průmyslu k otázkám, jako jsou:

  • mladá generace inženýrů na trhu práce;
  • jaké hodnoty je řídí, jaké jsou jejich potřeby a aspirace;
  • co inspiruje a pohání mladé inženýry – jak vidí vývoj technologií a automobilového průmyslu;
  • ženy ve strojírenství – jakým výzvám čelí, podporují se inženýrky navzájem.

Zprávu doplňují příspěvky odborníků na řízení lidských zdrojů a technologický trh.

Trh hladový po inženýrech

„V celé Evropě čelíme podobným problémům. Technologický pracovní trh je velmi hladový a stále nemáme dostatek specialistů, jak v IT, tak v dalších technologických oborech. (…) Seznam nedostatkových profesí je dlouhý: odborníci na analýzu dat (datoví vědci), manažeři technologických projektů, odborníci na digitální transformaci, odborníci na kybernetickou bezpečnost a také profese, které zprostředkovávají kontakt mezi lidmi z oblasti technologií a podnikání,“ zdůrazňuje Jowita Michalska, spoluzakladatelka a generální ředitelka Digitální univerzity.

Na celkovém trhu práce pro inženýry vyniká automobilový průmysl nabídkou pro specialisty téměř ve všech oblastech strojírenství a IT, která je spojena s možností neustálého rozvoje a zvyšování kompetencí. Podle odborníků dotázaných ZF je rozvoj a zvyšování jejich kvalifikace něčím, co dává práci smysl a motivuje je, zejména ty nejmladší v této profesi.

Flexibilní pracovní doba, školení a neustálý rozvoj a práce s inovativními, společensky relevantními technologiemi – to jsou podle respondentů i odborníků klíčové hnací síly v pracovním životě profesionálů ve strojírenství a IT.

“Mladí pracovníci a studenti, mají nyní velmi odlišné potřeby. Především chtějí mít rovnováhu mezi životem a prací, chtějí vědět, na jakých projektech budou pracovat a na jakých zařízeních. Chtějí se podílet na projektech, které jsou zajímavé a rozvíjející se. Peníze pro ně nejsou to nejdůležitější,“ říká Šárka Valentová, HR manažerka ZF v České republice.

Jaké výzvy a příležitosti čekají na odborníky v oblasti strojírenství a IT? Co je pro ně v práci nejdůležitější? Které zaměstnanecké benefity dnes musíte mít a které jsou rozhodující při výběru zaměstnání? Těmito a dalšími otázkami se zabývá zpráva ZF Group Report, která je k dispozici ve formátu PDF.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!