Tatra Buggyra EVO3 dorazila do cíle Dakaru, Valtr bral v Tatře Phoenix v závěrečné etapě druhé místo

23 ledna 2024, 12:20

Nový speciál Tatra Buggyra EVO3 s Pascalem de Baarem za volantem dorazil do cíle Rallye Dakar. Kvůli technickým problémům v jedné z etap byl sice mimo konečné pořadí, ale celou délku soutěže zvládl ujet a v jednotlivých etapách si Nizozemec připisoval stabilně velmi dobré výsledky. První závodní krok nového speciálu byl tak úspěšně dokončen a může pokračovat jeho vývoj. Ten je už naopak završen u Tatry Phoenix, s níž letos závodili Jaroslav Valtr a nováček Daniel Stiblík. Ani jim se nevyhnuly trable s technikou, které je vyřadily z celkového pořadí Dakaru. Ale Valtr si na závěr soutěže aspoň spravil náladu druhým místem v závěrečné dvanácté etapě soutěže.

Dakar Buggyra Racing

Pascal de Baar byl rád, že těsně před Dakarem kývl na nabídku Buggyry nahradit zraněného Martina Šoltyse. Pro Tatru Buggyra EVO3 zkušený jezdec a vítěz dvou dakarských etap z minulých let nešetřil slovy chvály.

„Je to auto, u kterého víš, že budeš někde mezi nejlepšími pěti a není se čeho bát. Pořád kamion ještě dolaďujeme. Necítili jsme takový tlak, že musíme okamžitě vyhrát. Nejdřív jsme museli ukázat, že je to stabilní vůz. Podle mě jsme odvedli docela dobrou práci,“ dodal pilot vozu se startovním číslem 605, který byl v poslední etapě devátý.

Palubní mechanik Tomáš Šikola nejvíc chválil svého pilota, hned poté i závodní speciál. „Za celý Dakar bych chtěl pochválit hlavně Pascala. To, co předvedl, když na poslední chvíli usedl do neotestovaného auta, zaslouží ocenění. Kromě té jedné nešťastné etapy jsme s výjimkou defektů z auta nevylezli. Tatra Buggyra EVO3 fungovala perfektně. Naším úkolem bylo ji testovat. Jsme v cíli, auto je otestovaný, najeli jsme s ním kilometry, které jsme měli. Takže za mě super.“

Jaroslav Valtr si poslední etapu letošního Dakaru užil. „Byla to taková rychlá, technická etapa. Sem tam nějaká ta skála, sem tam nějakej ten triálek, bylo to pěkné,“ popsal závěrečný den na trati.

Celkové hodnocení bylo realistické.

„Věděli jsme, že naše auto nemá na to, aby Dakar vyhrálo. Ale mělo na to jet třeba na třetí, čtvrté, páté místo. První týden zlobila technika, což se podepsalo na celkovém pořadí. Z toho jsem zklamaný.  Ale to jsou závody, to se může stát. Auto odpadlo i větším borcům. Pocity v cíli jsou smíšené, ale vůbec to nedávám nikomu za vinu,“ prohlásil zkušený závodník.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!