Tatra Truck gratulovala cestovateli Miroslavu Zikmundovi ke 100. narozeninám

, 19 února 2019, 12:47

Ve čtvrtek 14. února 2019 oslavil Miroslav Zikmund, slavný cestovatel spojený se značkou Tatra, 100. narozeniny. Kopřivnická automobilka Tatra Trucks při této příležitosti Miroslavu Zikmundovi poděkovala za celosvětovou propagaci značky a popřála všechno nejlepší k životnímu jubileu.

Miroslav Zikmund oslavil 100 let

Miroslav Zikmund se narodil 14. února 1919 v Plzni. V té době kopřivnická automobilka začala používat svou světoznámou značku a slavná koncepce podvozku s centrální nosnou rourou, kterou společnost používá dodnes, se rodila v hlavě konstruktéra Hanse Ledwinky.

Ve třicátých letech začala Tatra jako první na světě sériově vyrábět a prodávat osobní vozy s aerodynamickými karosériemi. Jednalo se o slavné modely T 77, T 87 a T 97. A právě s automobilem Tatra T 87 se v roce 1947 vydal na první velkou cestu Miroslav Zikmund se svým kamarádem Jiřím Hanzelkou. Jejich trasa vedla do Afriky, kde jako první překonali s tatrovkou se vzduchem přímo chlazeným motorem Núbijskou poušť. Po příjezdu do Kapského města přepluli do Argentiny a vydali se na cestu po Jižní Americe. Za tři a půl roku projeli ve voze TatraT 87 celkem 44 zemí a urazili 61.700 kilometrů.

Další cestu po Asii a Oceánii podnikli Miroslav Zikmund s Jiřím Hanzelkou ve speciálních vozech Tatra T 805 v letech 1959 až 1964. I na této cestě si připsali další prvenství, když například jako první na světě přejeli automobilem Sovětský svaz z východu na západ. V roce 1968 výpravy v tatrovkách do zahraničí skončily a další cesty mohl Miroslav Zikmund uskutečnit až po pádu komunistického režimu v roce 1989. Navštívil Japonsko, Austrálii, Nový Zéland, ale i Sibiř nebo Srí Lanku.

„Miroslavu Zikmundovi bychom chtěli za celou společnost poděkovat a poblahopřát k významnému jubileu. Jsme vděčni, že si pro své cesty vybral právě automobily značky Tatra a tím je proslavil po celém světě,“ říká Andrej Čírtek, tiskový mluvčí společnosti Tatra Trucks.

Za své dílo obdrželi cestovatelé Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka Cenu E. E. Kische a také českou Medaili Za zásluhy. Později byl Miroslavu Zikmundovi udělen také čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Řád Tomáše Garrigua Masaryka. V automobilu Tatra T 87 oba cestovatelé dohromady strávili 10 let a navštívili 112 zemí světa.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!