Dodatečná aditiva se doporučují i u nových paliv

23 dubna 2024, 17:23

Díky novým alternativním palivům mají zákazníci u stojanů větší výběr. B10 a XTL, resp. HVO jsou druhy ekologičtější motorové nafty. David Kaiser, vedoucí výzkumu a vývoje ve společnosti LIQUI MOLY, která se specializuje na maziva, v rozhovoru vysvětluje, na co by si měl řidič dát pozor před tankováním nových variant paliva.

B10, XTL, HVO – tři zkratky, ale pouze dva nové druhy paliva. O co vlastně jde?

David Kaiser: „U nafty B10 je vysvětlení jednoduché. V porovnání s dosavadní motorovou naftou B7, jejíž podíl bionafty činí sedm procent, je to u B10 deset procent. Zbývajících 93, resp. 90 procent je fosilní nafta. Na rozdíl od HVO se toto palivo stále vyrábí z málo zpracovaných přírodních látek. A teď k další zkratce. HVO je zkratka pro Hydrotreated Vegetable Oils. Toto palivo se vyrábí z odpadního potravinářského nebo rostlinného oleje. Za XTL se skrývá X-To-Liquid. X znamená libovolný zdroj energie, u něhož dochází ke zkapalnění. Výchozím materiálem může být libovolná surovina. A ta se v rámci syntetického výrobního procesu přeměňuje na parafinickou motorovou naftu.“

Proces je vždy stejný?

David Kaiser: „Ne, existují dva různé procesy. Při Fischer-Tropschově procesu vznikají paliva ze syntetického plynu, který slouží jako základ. Ten se skládá z vodíku a oxidu uhelnatého a může to být původně biomasa, uhlí, zemní plyn nebo zelený vodík a CO2 ze vzduchu. Právě přísada dala palivu jméno: BTL je Biomass-To-Liquid, tedy palivo vyrobené z pevné biomasy. V případě CTL znamená C Coal, tedy uhlí a v případě plynu se palivo při použití zemního plynu nazývá GTL nebo při použití vodíku z elektrolýzy E-Fuel. Druhá metoda využívá hydrogenované rostlinné oleje, zkráceně HVO. Lze je tankovat v čisté formě nebo přimíchat do fosilní motorové nafty.“

Existují pro tyto směsi konkrétní označení?

David Kaiser: „Ano. Podle podílu HVO se palivo nazývá KlimaDiesel 25, KlimaDiesel 90 nebo HVO 100, resp. C.A.R.E. Diesel.“

Kdo tato alternativní paliva může čerpat?

David Kaiser: „Každé vozidlo, které bylo schváleno výrobcem. Pokud se na vnitřní straně víčka palivové nádrže nachází symbol s označením XTL nebo B10, lze toto palivo bez obav tankovat.“

Jak velké jsou rozdíly oproti běžné naftě?

David Kaiser: „V praxi se nové varianty nafty nevyznačují horším výkonem než dosud dostupná nafta. Testy to prokázaly. Vzhledem k jejich syntetické povaze jsou XTL a HVO z technického hlediska ještě kvalitnější, protože neobsahují aromata ani jiné vedlejší produkty. Také cetanové číslo je až o 74 vyšší než u fosilní motorové nafty (54). To má pozitivní vliv na spalování v motoru. Navíc vzniká o 30 procent méně jemného prachu a oxidů dusíku. Kromě toho dochází k menšímu opotřebení technických komponent; k nim patří filtr pevných částic a systém recirkulace výfukových plynů (EGR). Ve srovnání s bionaftou nebo minerální naftou spaluje alternativní palivo čistěji a je odolnější proti stárnutí.“

To zní velmi dobře pro řidiče automobilů, méně dobře už pro výrobce aditiv, která chrání před opotřebením a zajišťují čisté spalování. Přísady do paliva už nebudou potřeba?

David Kaiser: „Ale ano. O 30 procent nižší opotřebení technických komponentů znamená pouze menší opotřebení, ale ne žádné opotřebení. Při spalování stále vznikají zbytky a usazeniny, ale v menší míře než u nafty B7. Aby motor fungoval co nejdéle, doporučujeme i při čerpání nových druhů paliva aditiva, která systém čistí a ošetřují; například čistič systému motoru – nafta. Zejména proto, že nové druhy motorové nafty nemají stejné mazací vlastnosti jako běžné palivo pro vznětové motory. Naše aditiva pro motorovou naftu lze bez obav používat v B10 i XTL.

aditiva i do nových paliv

Máte na závěr nějaké odborné tipy?

David Kaiser: „Tomu, kdo chce přejít z fosilní motorové nafty na HVO a XTL, doporučujeme čistit palivový systém pomocí aditiv. Tím se odstraní stávající usazeniny. Pokud pak při tankování nových paliv pravidelně přiléváte do nádrže aditiva, zabráníte vzniku zbytků po spalování.“

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!